Obwodnica zachodnia to jedna najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych przez mieszkańców Grodziska. Ma liczyć 11 km. Powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 579 na odcinku od węzła autostrady A2 do Kałęczyna. 3 km mają przebiegać przez Błonie, a reszta przez gminę Grodzisk, m.in. przez miejscowości: Radonice, Tłuste, Natolin, Kozery i Kozerki.
Budowa arterii jest planowana od kilku dobrych lat, jednak wciąż coś stawało na przeszkodzie w jej rozpoczęciu. Głównie brak środków finansowych w budżecie województwa, a ostatnio – protesty części mieszkańców. Dotyczyły one m.in. o „przesunięcia” obwodnicy od zabudowań mieszkalnych i oddziaływanie inwestycji na środowisko.
Od decyzji środowiskowej wydanej we wrześniu ubiegłego roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) wpłynęły w sumie trzy odwołania. Sprawa trafiła więc do wyższej instancji, czyli Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ta, na początku marca, postanowiła utrzymać ją w mocy. W związku z tym kilkanaście dni temu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW) ogłosił przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Będzie ona tworzona w oparciu o dokument opracowany w 2012 roku przez firmę Sweco Infraprojekt Sp. z o.o. Na wykonanie aktualizacji oraz uzyskanie zezwolenia wodnoprawnego i zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przyszły wykonawca będzie miał czas do lutego przyszłego roku. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym mija 20 kwietnia.
A kiedy ruszy sama budowa obwodnicy? – W tym wypadku nie ma mowy o żadnych terminach. Trudno mi powiedzieć, czy odwołania mieszkańców ponownie nie trafią do sądu – mówi rzecznik prasowy MZDW Monika Burdon i dodaje: – Mimo to zarząd zdecydował, że będziemy kontynuować prace i aktualizować dokumentację po to, żeby nie tracić czasu. Mamy nadzieję, że w końcu zakończą się one sukcesem. Ale o konkretnych terminach będzie można mówić dopiero wtedy, gdy będzie gotowa ostateczna decyzja ZRID.
Na budowę obwodnicy są zabezpieczone środki finansowe w wysokości 160 mln zł. Będą one pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2015-2020.