Władze województwa o supernowoczesnym środku transportu dla pasma zachodniego

Dwa tysiące samochodów mniej przy wjeździe do Warszawy z kierunku zachodniego – takie dane wskazują ościenne gminy po wprowadzeniu nowej formy obsługi komunikacyjnej pasma zachodniego. Ostatnio marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik dyskutował na ten temat m.in. z przedstawicielami zainteresowanych samorządów, Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i WKD.
Fot. wikipedia.org. System BRT w Bogocie. Podobny ma powstać w powiecie warszawskim zachodnim i okolicach.

Niedawno informowaliśmy o tym, że władze powiatu warszawskiego zachodniego pracują nad stworzeniem supernowoczesnego środka transportu dla pasma zachodniego. Trasa miałaby prowadzić z Warszawy (od osiedla Chrzanów na warszawskim Bemowie) przez m.in. Stare Babice, Ożarów Mazowiecki, Leszno, Błonie, Kampinos do Sochaczewa. Usprawnienie obsługi komunikacyjnej wzdłuż ściany Kampinoskiego Parku Narodowego jest konieczne, głównie ze względu na stale wzrastającą liczbę mieszkańców.

Nad poprawą warunków komunikacyjnych pracują również władze województwa. Postulat rozwoju pasma zachodniego transportem zbiorowym znalazł swoje odbicie w dokumentach strategicznych Mazowsza. Ostatnio marszałek Adam Struzik dyskutował na ten temat m.in. z przedstawicielami samorządów powiatu warszawskiego zachodniego i Warszawy, Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz WKD.

Na spotkaniu przedstawiono dotychczasowe ustalenia dotyczące nowej formy obsługi komunikacyjnej pasma zachodniego, czyli gmin leżących na południe od Puszczy Kampinoskiej między Warszawą a Sochaczewem. Z wykonanego na zlecenie lokalnych samorządów studium wykonalności wynika, że optymalnym rozwiązaniem problemów komunikacji publicznej w tym pasie jest wprowadzenie ekspresowych linii autobusowych kursujących po wydzielonych jezdniach (bus rapid transit, BRT). Systemy BRT są z powodzeniem stosowane w ponad 200 miastach na świecie, głównie w Ameryce Południowej. W Europie korzystają z nich takie miasta jak Paryż, Londyn, Manchester i Praga. To alternatywny względem tramwaju i innowacyjny sposób przewozu osób oparty na specjalnym transporcie autobusowym. W stosunku do proponowanych wcześniej rozwiązań szynowych, charakteryzuje się o połowę niższymi kosztami budowy i mniejszą powierzchnią konieczną do zajęcia przez infrastrukturę linii komunikacyjnej.

Koszt całej inwestycji (budowy linii, wykupu gruntów i zakupu taboru) jest wstępnie szacowany na 350 mln zł. Linia BRT ma łączyć się z warszawskim metrem na stacji Chrzanów, jednak możliwe jest jej wprowadzenie do bardziej centralnie położonej stacji końcowej na terenie miasta. Zadecydowano, że podmiotem zarządzającym linią będzie Warszawska Kolej Dojazdowa. Możliwymi do zastosowania rozwiązaniami są autobusy elektryczne lub hybrydowe, osiągające prędkość do 80 km na godzinę. Ma to przyczynić się to do ograniczenia negatywnego wpływu transportu na otulinę Kampinoskiego Parku Narodowego. Równolegle powstanie ścieżka rowerowa. Trasa wymagałaby również budowy jednego skrzyżowania wielopoziomowego z drogą ekspresową S8.

Facebooktwitterredditpinterest