Jak zmieni się Grodzisk Mazowiecki?

Nowe oblicze centrum miasta, galeria handlowa i tereny rekreacyjne dla mieszkańców – to tylko część inwestycji, jakie wkrótce zostaną zrealizowane w Grodzisku Mazowieckim. Sprawdziliśmy, jak w ciągu najbliższych kilku lat ma zmienić się miasto.
Fot. wikipedia.org Stawy Goliana to przykład udanej rewitalizacji.

Centrum miasta

W ciągu ostatnich kilku lat przy ul. Sienkiewicza wyburzono kilka zaniedbanych budynków, a część kamieniczek została odrestaurowana. Wkrótce dołączy do nich galeria handlowa „Grodova” nawiązująca stylistyką do pozostałych obiektów. Planowanych jest tu ok. 20 lokali m.in. sklep spożywczy, salon RTV AGD, market drogeryjny, butiki z modną odzieżą i akcesoriami, punkty usługowe, kawiarnia lub cukiernia oraz restauracja fast food. Dwupoziomowa galeria będzie wyposażona w parking podziemny. Jej otwarcie jest planowane na koniec roku.

Najbardziej zniszczone kamienice mają zniknąć również z ul. Harcerskiej, placu Zygmunta Starego i placu Wolności. Marzeniem włodarzy jest zastąpienie ich kamieniczkami tworzącymi malowniczą całość z kawiarniami i innymi miejscami do spędzania wolnego czasu. Rewitalizacji zostanie poddany również deptak oraz plac przed dworcem.

Mediateka i nowa hala sportowa

Interaktywne centrum edukacyjno-społeczne, czyli mediateka powstanie u zbiegu ul. Bartniaka i 3 Maja, tuż obok Parku Skarbków. Znajdzie się tu nowoczesna, multimedialna biblioteka ze stanowiskami do czytania książek i ebooków, słuchania muzyki, komputerami i konsolami do gier, a także miejsce spędzania czasu dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, multimedialne sale szkoleniowe. W mediatece ma być też wspierana aktywność fizyczna. Budynek będzie podzielony na dwie strefy funkcjonalne. Każda z nich będzie miała odrębne wejście. Na parterze będą organizowane wystawy, turnieje, warsztaty i spotkania. Na piętrze znajdzie się biblioteka.

Najprawdopodobniej w 2018 roku mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego doczekają się zupełnie nowej hali widowiskowo-sportowej. Obiekt powstanie nieopodal Szkoły Podstawowej nr 6. Hala pomieści 3,5 tys. osób na koncertach, a na imprezach sportowych 2 tys. osób. Z nowego obiektu z zapleczem będą korzystać zawodnicy klubu sportowego Dartom Bogoria. Hala będzie przystosowana również do uprawiania innych dyscyplin sportu. Budynek zwieńczy wieża widokowa „Mały Kopernik” połączona z obserwatorium astronomicznym. Znajdzie się tu także ścianka wspinaczkowa i skatepark, a zimą – sztuczne lodowisko.

Tereny zielone

Włodarze nie zapominają również o terenach rekreacyjnych. Jednym z nich mają być Stawy Walczewskiego. Wyłoniona w przetargu firma PPHU HydroGeoTech ze Strzałkowa za nieco ponad 1,8 mln zł zajmuje się pogłębieniem istniejącego zbiornika, budową drugiego stawu, regulacją rzeki Rokicianka oraz budową ścieżek z nawierzchni żwirowej. Ponadto w ramach zadania powstanie konstrukcja zrzutowa do zbiornika, pomost, kładka żelbetowa, rowy otwarte. Zakończenie prac jest przewidziane na 30 kwietnia 2017 r. Według założeń, po stawach będzie można pływać łódką, rowerem wodnym, być może powstanie smażalnia ryb. Na ten cel gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości nieco ponad 609 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Teren rekreacyjny ma powstać również wzdłuż rzeki Mrowny na odcinku od Szpitala Zachodniego aż do Adamowizny. W tym miejscu jest planowany pełen uroku park, który pełniłby rolę centrum rekreacyjnego dla mieszkańców Grodziska.

Dużymi krokami zbliża się także rewitalizacja terenu położonego przy ul. Bałtyckiej i al. Piłsudskiego. Znajdą się tam m.in. ogród różany, ptasie miasteczko, siłownia i nowoczesny plac zabaw. Na nowo zostanie zagospodarowany trawnik. Pojawią się nasadzenia roślin, drzew i krzewów, zostaną wytyczone nowe alejki oraz wyznaczone miejsca do odpoczynku dla osób starszych lub szukających aktywnych form spędzania wolnego czasu.

Z kolei dla dzieci jest planowane utworzenie ogrodu rekreacyjno-sportowego przy Szkole Podstawowej nr 6. Znajdą się w nim plac zabaw dla najmłodszych, urządzenia sportowe dla starszych, górka saneczkowa, plac rowerowy, wielofunkcyjne boisko.

Władze Grodziska chcą, aby zazieleniły się również place i skwery miejskie. Rewitalizacji ma zostać poddany teren położony na rogu ul. Granicznej i Szwedzkiej, między blokami przy ul. Żeromskiego, na końcu ul. Armii Krajowej, u zbiegu ulic Nadarzyńskiej i Warszawskiej.

Obiekty zabytkowe

Od kilku lat władze Grodziska planują rewitalizację dworku Chełmonie. Kiedyś mieszkał tu brat znanego malarza Józefa Chełmońskiego. Obecnie obiekt wraz z okalającym go dwuhektarowym parkiem krajobrazowym, w którym znajdują się m.in. piękne pomnikowe okazy starych dębów, zwanych Dębami Chełmońskiego, jest praktycznie niewykorzystany. Wkrótce prawdopodobnie zostanie rozebrany i odbudowany. Miejsce to zostanie przeznaczone na kameralne imprezy. Zupełnie nowy blask ma zyskać również położona w centrum miasta willa Niespodzianka. Gmina odkupiła ją od prywatnego właściciela i ma zamiar wyremontować niszczejący obiekt. W związku z planowaną adaptacją tych dwóch budynków, na oficjalnej stronie internetowej miasta pojawiła się ankieta dotyczącą potrzeb kulturalnych mieszkańców. Jej wyniki mają przyczynić się do oszacowania popytu na ofertę kulturalną obydwu obiektów. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.grodzisk.pl/aktualnosci/pokaz/3371.html.

Mieszkania komunalne

Władze Grodziska nie zapominają również o ogromnym zapotrzebowaniu na lokale socjalne i komunalne. W tej kadencji, na terenie miasta, ma ich powstać 150. W tym celu rozpoczęto budowę bloków komunalnych. Dwa z nich powstają przy ul. Traugutta. Miały być gotowe już w czerwcu, jednak z powodu problemów finansowych wykonawcy, władze Grodziska zdecydowały się rozwiązać z nim umowę. Sprawa najprawdopodobniej znajdzie finał w sądzie, a grodziscy urzędnicy już ogłosili nowy przetarg. Bloki mają powstać do końca września. A to nie koniec inwestycji komunalnych przy ul. Traugutta. W miejscu jednej z istniejących kamieniczek, która wkrótce zostanie zburzona, ma powstać kolejny blok z mieszkaniami dla najuboższych. Budowa czwartego takiego obiektu jest przewidziana w miejscowości Natolin. Ruszy najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku i zakończy się na początku 2018 r. Na ten cel grodziscy urzędnicy również pozyskali dotację. Dzięki budowie nowych bloków, gmina chce rozwiązać problem zniszczonych budynków mieszkalnych zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach.

Facebooktwitterredditpinterest