Grodzisk i Podkowa Leśna wysoko w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

Jak co roku, dziennik „Rzeczpospolita” opublikował ranking najlepszych samorządów. Wysokie lokaty w zestawieniu zajął Grodzisk Mazowiecki i Podkowa Leśna.
Fot. wikipedia.org. W tym roku Grodzisk Mazowiecki zajął dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Dziennik „Rzeczpospolita” publikuje ranking najlepszych samorządów od 12 lat. Na najwyższych pozycjach w zestawieniu znajdują się te gminy, które uzyskują najlepsze wyniki finansowe oraz w zarządzaniu rozwojem gminy lub miasta. Samorządy są wyróżniane w trzech kategoriach – miast na prawach powiatu, gmin miejskich i wiejsko-miejskich oraz gmin wiejskich. Kapituła pod przewodnictwem byłego premiera Jerzego Buzka sprawdza, w jaki sposób samorządowcy dbają o rozwój miast i wsi oraz standard życia mieszkańców. – Chcę powiedzieć, że jest to ranking bardzo, bardzo obiektywny – podkreślił Jerzy Buzek. – Co roku, w maju, ustalamy listę pytań i punktacje za konkretne osiągnięcia gospodarcze i społeczne i naprawdę nie wiemy, co nam z tego wyjdzie, kto okaże się najlepszy – dodał.

Do drugiego etapu rankingu zakwalifikowano 565 samorządów, w tym 250 gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Z tego grona kapituła wybrała jednostki, które najlepiej odpowiadały wyznaczonym przez nią kryteriom. Oceniana była m.in. dynamika wzrostu wydatków majątkowych, wartość pozyskanych środków unijnych, wskaźnik zadłużenia, dynamika wzrostu dochodów własnych, ochrona środowiska, jakość oferty edukacyjnej i pracy administracyjnej.

W tym roku Grodzisk Mazowiecki odniósł duży sukces, znalazł się bowiem w pierwszej „dziesiątce” zestawienia w kategorii gmin miejsko-wiejskich i zajął dziewiątą lokatę. To awans w porównaniu z rokiem ubiegłym, wtedy samorząd grodziski znalazł się na 13. miejscu.

Powody do zadowolenia mogą mieć również władze Podkowy Leśnej. Miasto-ogród w tym roku znalazło się w tym roku w pierwszej „dwudziestce” wyróżnionych gmin. – Zajęcie 20 miejsca w Polsce, a 5 w woj. mazowieckim w tak znamienitym Rankingu Najlepszych Samorządów daje ogromną satysfakcję, szczególnie, że w latach ubiegłych Podkowa Leśna znajdowała się poza listą rankingową. W rankingu „Rzeczpospolitej” Europejski Samorząd 2016 – pozyskiwanie dotacji w roku ubiegłym (2015) znaleźliśmy się na 24 pozycji w Polsce i 9 w woj. mazowieckim. To ogromny skok biorąc pod uwagę, że Podkowa Leśna dotychczas również była poza publikowaną rankingową setką – napisał na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Gala z okazji XII edycji rankingu odbyła się w poniedziałek 18 lipca, w siedzibie redakcji dziennika „Rzeczpospolita”. Wziął w niej udział zarówno burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, jak i burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński i osobiście odebrali dyplomy oraz statuetki.

Facebooktwitterredditpinterest