Linia 400 kV. Zaczyna protestować Błonie

Kierowcy muszą przygotować się na kolejne utrudnienia związane z protestem przeciwko linii 400 kV. Tym razem pikietę organizują mieszkańcy Błonia.
Fot. skitterphoto/pixabay.com. Władze i mieszkańcy Błonia nie chcą ogromnych słupów na terenie gminy.

Do tej pory, przeciwko linii 400 kV w naszym regionie, protestowali przede wszystkim mieszkańcy powiatu grodziskiego i żyrardowskiego. Okazuje się, że problem ten „dotarł” również do Błonia. Na wtorek, 12 lipca w godz. 16.00-18.00 przeciwko niechcianej linii i ogromnym słupom wysokiego napięcia zaplanowano pikietę na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Kopytów. W związku z protestem mogą wystąpić utrudnienia w ruchu, dlatego kierowcy powinni omijać trasę nr 92 i wybierać drogi alternatywne.

Którędy dokładnie linia ma przebiegać przez gminę Błonie? Inwestor zaproponował dwa korytarze. Pierwszy, po wschodniej stronie, od miejscowości Łaźniew na południe do autostrady A2, drugi, od Łaźniewa na zachód przez całą gminę Błonie, obok istniejącej linii energetycznej. Obie propozycje zostały oprotestowane, jako kolidujące z istniejącymi budynkami i infrastrukturą.

Obecnie inwestor – Polskie Sieci Elektroenergetyczne analizuje wschodni przebieg tej linii – wejście na teren gminy Błonie na północ od Łaźniewa, obok istniejącej linii energetycznej, następnie na południe pomiędzy Łaźniewem i Radzikowem, przez Kopytów, Rokitno w stronę Brwinowa.

Burmistrz Zenon Reszka od początku wskazywał, że na terenie Błonia brak jest obszarów, które pozwoliłyby na bezkolizyjny przebieg linii energetycznej. Jego zdaniem, linia 400 kV Kozienice-Ołtarzew, nigdy nie była planowana na terenie gminy i powinna zostać zbudowana w miejscu pierwotnie wyznaczonego korytarza. Włodarz obawia się jednak, że wytyczenie ostatecznej trasy linii Kozienice-Ołtarzew nastąpi na podstawie tzw. specustawy energetycznej, czyli bez udziału samorządów, przez teren których miałaby przebiegać. Tym planom zdecydowanie sprzeciwiają się mieszkańcy, dlatego, podobnie jak mieszkańcy powiatu żyrardowskiego i grodziskiego – zapowiadają protesty.

Facebooktwitterredditpinterest