Uwaga na koszmarne upały. Potem załamanie pogody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami, które będą miały miejsce w ten weekend. Potem nastąpi załamanie pogody.
Fot. arcaion/pixabay.com. W czasie upałów warto ochłodzić się przy fontannach i zainstalowanych w wielu miastach kurtynach wodnych.

W ten weekend na mieszkańców zachodniego Mazowsza czeka prawdziwy skwar. Najwyższe temperatury pokażą się na termometrach od soboty 27 sierpnia, od godz. 14.00 do poniedziałku 29 sierpnia do godz. 18.00. W tych dniach słupki rtęci pokażą od 29 do 32 stopni Celsjusza. W nocy będzie nieco chłodniej – od 13 do 17 stopni. Ciśnienie wyniesie 1008 hPa i będzie spadać. Wiatr będzie słaby, a niebo bezchmurne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał specjalne ostrzeżenie przed upałem dla województwa. mazowieckiego.

Przypominamy o najważniejszych zasadach obowiązujących w trakcie upałów:

1. Wychodząc z domu należy pamiętać o właściwym ubraniu – przewiewnym, z naturalnych materiałów i najlepiej w jasnych kolorach. Nieodzownym elementem stroju będzie też lekkie nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

2. Pijemy wodę, soki owocowe lub warzywne. Takie napoje nie tylko ugaszą pragnienie, ale pozwolą też uzupełnić niedobór mikroelementów i witamin.

3. Należy zabezpieczyć przed upałem mieszkanie. Nieodzowne mogą być rolety lub żaluzje – ich zasłonięcie może obniżyć temperaturę pomieszczenia nawet o kilka stopni.

4. Nie zapomnijmy o kremach z filtrami, które zabezpieczą skórę przed słońcem.

5. Kapać się można tylko na strzeżonych kąpieliskach. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

A już w poniedziałek, 29 sierpnia nastąpi załamanie pogody. Wtedy mogą wystąpić gwałtowne burze z silnymi deszczami i piorunami.

Facebooktwitterredditpinterest