W Warszawie powstaną stacje do ładowania samochodów elektrycznych

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego planuje uruchomienie stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Powstaną one na parkingach systemu P&R Parkuj i Jedź.
Fot. ztm.waw.pl. Stacje mają powstać przy parkingach Park&Ride.

Samochody, które zamiast konwencjonalnego napędu spalinowego mają napęd całkowicie elektryczny lub hybrydowy ze zwiększonym zasięgiem na akumulatorze stają się coraz popularniejsze. Ich liczba na drogach systematycznie się zwiększa. Dlatego też Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM), wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ich właścicieli, planuje uruchomienie stacji ładowania takich pojazdów. Mają one powstać na istniejących parkingach Park & Ride.

ZTM pod koniec czerwca ogłosił dialog techniczny dotyczący zaprojektowania, wykonania i uruchomienia systemów ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Zgłosiło się dziewięć firm. W wyniku dialogu przedstawiciele Zarządu chcą zdobyć wiedzę o najnowszych, najkorzystniejszych i najtańszych rozwiązaniach funkcjonujących na rynku. – Taka wiedza będzie z pewnością przydatna przy oszacowaniu wartości zamówienia. Informacje zdobyte podczas dialogu posłużą do opracowania dokumentacji przetargowej dla zamówienia – czytamy w komunikacie prasowym.

Jak podkreślają przedstawiciele ZTM, plan uruchomienia stacji do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych na parkingach P&R wiąże się z koniecznością nowelizacji regulaminu. W dokumencie powinny zostać opisane zasady korzystania z tego typu urządzeń. Co istotne, niewykluczone, że korzystanie z ładowarek dla kierowców samochodów elektrycznych i hybrydowych będzie bezpłatne. Takie rozwiązanie ZTM będzie rekomendował radnym. Przy okazji zmiany regulaminu pod kątem stacji ładowania, Zarząd zamierza również przeprowadzić konsultacje społeczne wśród użytkowników parkingów dotyczące jego zapisów. W ich trakcie zebrane zostaną sugestie i propozycje jego kolejnych modyfikacji.

Facebooktwitterredditpinterest