II Rodzinny Piknik Historyczny w Grodzisku

Korowód historyczny, rękodzielnicze kramy, gry towarzyskie, spotkanie z alchemikiem – to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Grodziska Mazowieckiego w najbliższą sobotę, 17 września. Tego dnia odbędzie się II Rodzinny Piknik Historyczny „W szwedzkim ogniu”.
Fot. mat. organizatora. Podczas pikniku nie zabraknie ciekawych wydarzeń zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

II Rodzinny piknik historyczny „W szwedzkim ogniu” odbędzie się z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Zachowane ślady średniowiecznego grodziska nazywane Szwedzkimi Górami staną się inspiracją dla przygotowanych tego dnia atrakcji.

Piknik rozpocznie korowód historyczny, który o godz. 13.00 zjawi się na łące przy ul. Ordona. Jak co roku uczniowie grodziskich szkół przejdą w barwnej paradzie ulicami miasta, ukazując wybraną epokę historyczną. Tym razem, z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, będzie można zobaczyć, co wyniknęło z historycznej decyzji o przyjęciu chrztu przez Mieszka I i jego dwór, jak wyglądał świat Słowian i bóstw słowiańskich, w których wierzyli nasi przodkowie, jacy święci chrześcijańscy byli popularni w epoce Piastów i jak ich przedstawiano, w końcu – jak potoczyły się losy Polaków zjednoczonych jedną religią.

Po tym historycznym wstępie nastąpi otwarcie II Rodzinnego Pikniku Rodzinnego, które będzie naprawdę huczne, bo gości przywita wystrzał z armaty. Od tej pory ciekawość gości będą starali się zaspokoić liczni rzemieślnicy: tkaczki, koronczarki, barwierze, garncarze, kaflarze, pasamonik, mincerz i kowal, których „interaktywne” warsztaty otoczą żołnierski obóz złożony z husarzy, muszkieterów, pikinierów, rajtarów, hajduków Kozaków, Tatarów i chłopów, czyli formacji zbrojnych typowych dla XVII wieku. Poza możliwością wejścia do obozu i zapoznania się z elementami uzbrojenia, stroju i wyposażenia żołnierzy, będziemy świadkami pokazów musztry, potyczek pieszych i konnych oraz kunsztu bojowego kawalerii, jazdy tatarskiej i polskiej husarii.

– Dla ukojenia emocji na placu boju wystąpi również grupa artystów z tańcami i śpiewem, przy którym to widowisku ręce same składać się będą do oklasków. O dreszcze emocji przyprawi zebranych alchemik, który w swojej mrocznej pracowni warzyć będzie tajemne mikstury, grozę zaś prawdziwą wywoła doktor Plaga, który chowa się przed morowym powietrzem za straszliwą maską z ptasim dziobem otaczając dymem kadzidła chorych i zdrowych. Inne dymy, wydobywające się znad rusztów, rożna i palenisk, wabić będą do jadła i napitku rodem ze staropolskiej kuchni, a utrudzeni znajdą wypoczynek w tatarskiej jurcie. Kto zaś dla ciała dalej wyzwań szukać będzie, odkryje historyczne gry i zabawy, strzelnicę, w której próbować sił można w sztuce łuczniczej, a także szkółkę szermierczą. Najmłodsi znajdą opiekę i nie lada zabawę w przygotowanych dla nich zakątku, uwalniając na czas jakiś opiekunów od trudnej a wielce chwalebnej roli wychowawców. Atrakcji i wrażeń nie zabraknie aż do zmierzchu, kiedy to z zapadającym mrokiem walczyć będzie Teatr Ognia Bohema występujący ze spektaklem „Płonące skrzydła husarii” wieńczącym nasze spotkanie – zachęcają organizatorzy. Piknik zakończy się ok. godziny 21.00.

W związku z II Rodzinnym Piknikiem Historycznym uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa, kursująca pomiędzy stacją PKP (przystanek przy kładce za torami po stronie dzielnicy Łąki, ul. Traugutta) a miejscem imprezy (przystanek przy szkole podst. nr 4 przy ul. J. Poniatowskiego).

piknik historyczny Szwedzkie Góry Grodzisk 2016

Fot. grodzisk.pl

Facebooktwitterredditpinterest