Narodowe Czytanie w Lipkowie z parą prezydencką i dziećmi z Lasek – relacja [FOTO]

– Gorąco namawiamy do kontynuowania Narodowego Czytania nie tylko w dniu, kiedy się odbywa. To jednoczy nas jako wspólnotę narodu wokół narodowej literatury – powiedział prezydent Andrzej Duda w Lipkowie 3 września. Tego dnia mieszkańcy gminy Stare Babice oraz zaproszeni goście z parą prezydencką na czele spotkali się, aby wspólnie przeczytać fragmenty „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.
Fot. stare-babice.pl. Prezydent Andrzej Duda przeczytał fragmenty powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Kolejna już edycja akcji zapoczątkowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego „Narodowe Czytanie” odbyła się w sobotę, 3 września w 2 tys. miejsc w Polsce i za granicą. Uroczystość miała swój początek w Ogrodzie Saskim w Warszawie, a po południu prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili parafię pw. św. Rocha w Lipkowie, gdzie wzięli udział w czytaniu powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

Przyjazd pary prezydenckiej poprzedziła projekcja szóstego odcinka telewizyjnej wersji „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza oraz prelekcja wygłoszoną przez historyka Krzysztofa Jabłonkę na scenie przed kościołem.

Obok pary prezydenckiej fragmenty powieści odczytali również przedstawiciele gminnej społeczności oraz młodzież: tegoroczna maturzystka, przedstawicielka Ormian – Zofia Bohosiewicz, siostra z Zakonu Sióstr Prezentek, przedstawiciele parafian: Jacek Karnowski, Maria Badeńska-Stapp, przedstawiciel twórców, a jednocześnie przyjaciel parafii – Dariusz Malejonek, uczniowie z I Gminnego Gimnazjum w Koczargach Starych, wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach oraz proboszcz parafii – ksiądz kanonik Tomasz Sobiecki.

Na zakończenie chór wykonał utwór Piotra Rubika ,,Quo vadis Domine”, a prezydent Andrzej Duda podziękował zebranym: – Bardzo serdecznie dziękujemy raz jeszcze za zaproszenie i gorąco namawiamy do kontynuowania Narodowego Czytania, nie tylko w dniu kiedy się odbywa to Narodowe Czytanie. To jednoczy nas jako wspólnotę narodu wokół narodowej literatury. Dziękuję za te piękne śpiewy, dziękuję za piękne czytanie, dziękuję też za to, że jest tylu najmłodszych z nami, bo my starsi to przecież w większości „Quo vadis” znamy, a młodzi dopiero się z nim zapoznają. Bardzo dobrze, że możemy razem poczytać – powiedział.

Narodowe Czytanie w Lipkowie Narodowe Czytanie w Lipkowie (2)

Narodowe Czytanie w Lipkowie (3) Narodowe Czytanie w Lipkowie (5)

Narodowe Czytanie w Lipkowie (6) Narodowe Czytanie w Lipkowie (7)

Narodowe Czytanie w Lipkowie (8) Narodowe Czytanie w Lipkowie (9)

Narodowe Czytanie w Lipkowie (10) Narodowe Czytanie w Lipkowie (12)

Fot. stare-babice.pl

Facebooktwitterredditpinterest