Z protestem przeciwko linii 400 kV ruszają na stolicę

To może być największy ze wszystkich dotychczasowych protestów przeciwko planom lokalizacji linii 400 kV w naszym regionie. W czwartek 22 września, w Warszawie odbędzie się manifestacja, w której, według planów, weźmie udział nawet kilka tysięcy osób.
Fot. grodzisk.pl. Protest odbędzie się w czwartek, 22 września.

Nie będzie to pierwszy protest przeciwko linii 400 kV, który jest planowany pod budynkiem Ministerstwa Energii na Placu Trzech Krzyży. Wcześniej podobna manifestację zorganizowali mieszkańcy powiatu żyrardowskiego – głównie Żyrardowa, Mszczonowa i Wiskitek. I osiągnęli swój cel – inwestor, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) odstąpił od planów lokalizacji linii 400 kV i związanej z nią infrastruktury wzdłuż drogi krajowej nr 50 i autostrady A2. Na podobny efekt liczą mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego, Jaktorowa, Żabiej Woli i innych miejscowości z naszego regionu, na terenach których mają zostać wybudowane ogromne słupy wysokiego napięcia zgodnie z zapisami wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego.

„Zostaliśmy oszukani”, „Jedziemy razem protestować do Warszawy”, „Bądźmy razem! Jeden dzień, który zaważy na twojej przyszłości” – to hasła przewodnie protestu, który w przyszłym tygodniu ma odbyć się w stolicy. Wezmą w nim udział nie tylko mieszkańcy, ale również władze gmin, przez które ma przebiegać linia.

W taki sposób do wzięcia udziału w proteście zachęcają organizatorzy:

„22 września (czwartek) jedziemy wszyscy do Warszawy by wyrazić swój sprzeciw i oburzenie wobec szokujących działań Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Przejdziemy w marszu protestacyjnym spod Ministerstwa Energii na Placu Trzech Krzyży do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nie zgadzamy się, by lekceważąc nasze życie, zdrowie, przyszłość naszych dzieci, podejmowano decyzje niezgodne z prawem i niedobre dla kraju.
Chcemy być zauważeni. Chcemy, by decyzje dotyczące naszego losu były podejmowane w dialogu z nami. Nic o nas bez nas. Nie może być tak, że czyjeś niejasne interesy i polityczne znajomości mają wpływ na przestrzeganie prawa, że w imię bogacenia się jednych skazuje się na niedolę innych.
Przygotowaliśmy petycję, którą przekażemy Pani Premier. Chcemy uświadomić rządzącym jaki los gotują swoim wyborcom i przypomnieć im, że ich suwerenem jest Naród.
Mieszkańcy wspierani przez samorządy lokalne wyruszają indywidualnie lub autobusami zorganizowanymi przez gminy.
Nasza demonstracja jest zgodna z prawem. Społeczna Grupa Koordynacyjna “Kozienice-Ołtarzew” (pisownia oryginalna – przyp. red.).

W proteście mają wziąć udział nie tylko mieszkańcy powiatu grodziskiego – z Grodziska Mazowieckiego, Jaktorowa, Żabiej Woli, ale również z Brwinowa, Ożarowa Mazowieckiego, Jasieńca, Tarczyna, Głowaczowa. Większość z nich będzie miała zapewniony transport autokarami zorganizowany przez władze poszczególnych gmin.

Facebooktwitterredditpinterest

21 komentarzy dla “Z protestem przeciwko linii 400 kV ruszają na stolicę

  • Nikt was nie oszukał co najwyżej nie doinformowane byłe wasze samorządy i to one ponoszą odpowiedzialność za ten stan rzeczy. Inwestycja będzie zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego a nei na zasadzie podrzutki innym gminom.

 1. PSE samo sobie winne. Tak przerzucali tę linię z miejsca w miejsce, że już szans na jej planowaną budowę nie ma. I dobrze. Myśleli, że ludzi skłócą i im się uda.

 2. Jaki ostry atak Plaka, MnM itp. Ale się padalce boją! To dobry sygnał. Prawda zwycięży i linia będzie zbudowana trasą DK50 i A2. Hihihi!!!

  • Możesz pomarzyć…linia będzie zbudowana zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Wzdłuż DK50 i A2 takich planów nie było. Jeżeli ty nic chcesz mieć tego koło siebie to my tym bardziej. Takie jest prawo i możecie sobie protestować….

   • Do elektryka: Puknij się w twój barani łeb… Tylko DK50 i A2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Linia będzie zgodnie z prawem czyli według planu zagospodarowania przestrzennego. Miłego bzyczenia palancie :)

  • Tam jest teren Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Tereny chronione. Zapomnij ! Do tego linia 220kV. Najlepsza lokalizacja to Jaktorów, Żabia Wola.

 3. Wszyscy teraz krzyczą, że ich władze na górze wraz z PSE oszukali, zataili, okłamali. A taka jest prawda, że stosowna informacja o tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego województwa musi zostać przekazana m.in. do gmin i powiatów. Tłumaczenie lokalnych władz, że ich też oszukali jest dla mnie wierutnym kłamstwem. Jeżeli przy tworzeniu tego planu były jakiekolwiek uchybienia bądź błędy, po to się je wysyła do zaopiniowania, żeby władze lokalne, które powinny być tym najbardziej zainteresowane, takie błędy wychwyciły. Ale znając życie, nikomu z lokalnych urzędników nie chciało się zaglądać w opasłe tomy opracowania i tak to przeszło. Dlatego drodzy mieszkańcy protestujących gmin, powinniście mieć wpierw pretensje do swoich przedstawicieli w samorządzie o taki stan rzeczy, a lokalni urzędnicy powinni uderzyć się w pierś i próbować wyjść z tego z twarzą. Należy teraz wynegocjować z wykonawcą najbardziej racjonalny przebieg linii przez swoją gminę.

  • Ale co to tak naprawdę obchodzi zwykłych ludzi??? Pomyśl, że tobie wjeżdzają na działkę, zajmują spory jej kawał, rządają dostępu do słupa w każdej chwili i dostajesz za to JEDNORAZOWO marne grosiwo w kwocie jednej średniej pensji. I nikt wcześniej o tym nie poinformował. To jest wywłaszczanie ludzi z ziemi, równe z komunizmem.