PSE przystępuje do prac projektowych i zapewnia: linia 400 kV w Błoniu nie powstanie

Przebieg linii 400 kV w naszym regionie wydaje się być przesądzony. Zgodnie z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego, ogromne słupy wysokiego napięcia nie powstaną na terenie gminy Błonie.
Fot. Daniel Alon/pixabay.com. Wszystko wskazuje na to, że linia 400 kV powstanie zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego.

Kiedy kilka tygodni temu okazało się, że inwestor – Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zamierza powrócić do wariantu przebiegu linii 400 kV zgodnego z planem zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego, lokalne społeczności natychmiast przystąpiły do protestów. Wcześniej inwestycji sprzeciwiali się m.in. mieszkańcy Żyrardowa, Wiskitek, Mszczonowa oraz Błonia. W lipcu mieszkańcy tej gminy zablokowali drogę krajową nr 92 w miejscowości Kopytów protestując w ten sposób planom lokalizacji linii. Swój sprzeciw wyraziły również władze Błonia. Burmistrz Zenon Reszka od początku wskazywał, że na terenie gminy, którą zarządza, brakuje obszarów, które pozwoliłyby na bezkolizyjny przebieg linii energetycznej. Zdaniem włodarza, linia 400 kV Kozienice-Ołtarzew, nigdy w Błoniu nie była planowana i powinna zostać zbudowana w miejscu pierwotnie wyznaczonego korytarza.

Po podjęciu decyzji inwestora o powrocie do wariantu przebiegu linii według planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego, Błonie z ulgą odetchnęło. Zgodnie bowiem z zapisami planu, linia 400 kV ominie tę gminę. W piśmie przesłanym burmistrzowi Błonia we wtorek, 6 września potwierdził to przedstawiciel PSE Andrzej Kaczmarek. Zaznaczył jednocześnie, że dalsze działania podejmowane przez inwestora i wykonawcę będą realizowane zgodnie z ustawą z dnia 24 lipca 2015 roku o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Chodzi o tzw. specustawę, na mocy której będzie możliwość wywłaszczenia nieruchomości pod planowane sieci energetyczne.

W piśmie skierowanym do burmistrza Błonia, przedstawiciel inwestora zaznaczył jednocześnie, że wykonawca wystąpił do władz samorządowych w celu ustalenia terminów spotkań dotyczących szczegółowego omówienia przebiegu planowanej linii w poszczególnych gminach zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego. „Wykonawca deklaruje wolę dalszej współpracy w zakresie uzyskania informacji dotyczących lokalnych uwarunkowań realizacji inwestycji, przed przystąpieniem do rozpoczęcia procedur formalno-prawnych. Proce ten będzie prowadzony zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz we współpracy z przedstawicielami samorządów, organizacji społecznych i mieszkańców, by w maksymalnym stopniu uwzględnić ich postulaty przy projektowaniu rozwiązań technicznych” – czytamy w piśmie. Przedstawiciel inwestora zapewnił jednocześnie, że „wspólnie z wykonawcą dokładają wszelkich starań, aby inwestycja miała jak najmniejszy wpływ na otoczenie. Zarówno PSE, jak i firma wykonawcza są otwarte na dalszą, konstruktywną współpracę ze stroną społeczną” – zapewniono.

Facebooktwitterredditpinterest

6 komentarzy dla “PSE przystępuje do prac projektowych i zapewnia: linia 400 kV w Błoniu nie powstanie

 1. W Tarczynie, Żabiej Woli i Jaktorowie też nie powstanie! PSE już to wie.
  A Plak tez nie śpi spokojnie… :)

  • Powstanie zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego czyli zgodnie z prawem a nie według waszego widzi mi się…miłego bzyczenia

 2. W Twoim komentarzu widać ogromny strach i niewiedzę! Ta linia nie powstanie w Tarczynie, Żabiej Woli i Jaktorowie. Wtedy zatrimfuje prawo! PSE o tym wie :)

 3. Są w ojczyźnie rachunki krzywd,

  obca dłoń ich też nie przekreśli,

  ale krwi nie odmówi nikt:

  wysączymy ją z piersi i z pieśni.

  Cóż, że nieraz smakował gorzko

  na tej ziemi więzienny chleb?

  Za tę dłoń podniesioną nad Polską-

  kula w łeb!