Startuje Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd 2016 w Żyrardowie

W najbliższy piątek, 9 września rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie – Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie. Jak co roku, nie zabraknie ciekawych koncertów, spotkań, warsztatów, wystaw.
Fot. miastogwiazd.pl. Nagrody podczas festiwalu przyznawane są m.in. w kategorii ArtKciuk.

W tym roku odbędzie się ósma edycja festiwalu. Potrwa w dniach 9-24 września pod hasłem „Sztuka niejedno ma imię”.

Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd to ogólnopolskie wydarzenie, którego celem jest nie tylko propagowanie szeroko pojętej kultury i sztuki, ale również integrowanie środowisk akademickich z całego kraju. To miejsce zarówno dla miłośników sztuki, którzy chcą się podzielić swoją pasją i talentem z szerszą publicznością, ale i tych, którzy ten talent chcą podziwiać. Główną ideą wydarzenia jest otwartość na różnorodne dziedziny sztuki, zaczynając od plastyki, poprzez teatr, kończąc na muzyce.

Tegoroczna – ósma już – edycja festiwalu rozpocznie się 9 września w żyrardowskim Muzeum Mazowsza Zachodniego, wernisażem prac studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uroczysta gala otwarcia będzie miała miejsce dzień później w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Jak co roku poprowadzi ją aktorska para – Małgorzata Lewińska i Robert Gonera. W tym dniu wręczona zostanie również statuetka 1-Art, przyznawana w ramach Edukacyjnego Festiwalu Sztuki artNOBLE za najlepszy dyplom z publicznych uczelni artystycznych w Polsce. Pozostałe nagrody przyznawane na festiwalu to: artKciuk, ŻyRafka, ŻyRybka, artSkrypt i artMecenat. 11 września odbędzie się m. in. wystawa prof. Grzegorza Kołodki czy Janusza Gajosa. Sławomir Holland zaprezentuje zaś swój monodram „Nic nowego pod słońcem”. 25-lecie pracy artystycznej obchodzić będzie prof. Artur Krajewski – kurator artystyczny festiwalu. Z tej okazji 15 września odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej, a 17 września promocja książki artysty.

Drugi weekend festiwalu (17 i 18 września) to przede wszystkim duży piknik rodzinny, podczas którego nie zabraknie atrakcji ani dla dzieci, ani dla dorosłych. Wielką frajdą dla najmłodszych może być Miasto Średniowiecza – strzelanie z łuku, jazda konna, warsztaty rzemieślnicze, pokazy walk i wiele innych atrakcji. Nieco starszych może zaś zainteresować koncert Joanny Trzepiecińskiej, czy legendarnego zespołu Harlem. O teatrze, filmie i prasie debatować będą Bogusław Chrabota, Magdalena Ogórek, Tomasz Terlikowski i Krzysztof Jaworski. Gościem prowadzonego corocznie przez Grzegorza Miecugowa cyklu spotkań „artInny punkt widzenia” będzie Marian Opania.

W ostatni weekend festiwalu celebrowane będą obchody 100-lecia miasta Żyrardowa. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie konkurs Miss Ziemi Żyrardowskiej. Kandydatki wezmą również udział w pokazach mody młodych projektantów. Całą galę poprowadzi duet – Małgosia Lewińska i Paweł Biba Binkiewicz znany z programu X Factor. Będąc w klimacie piękna i mody, aktorka Agnieszka Perepeczko przedstawi swój punkt widzenia dotyczący wizerunku kobiet kiedyś i dziś.

Oprócz wystaw (8 tys. mkw), wernisaży, koncertów, spotkań i spektakli nie zabraknie też warsztatów plastycznych, dziennikarskich, czy aktorskich.

Wszystkie wydarzenia związane z festiwalem odbywać się będą w żyrardowskim Muzeum Lniarstwa i jego okolicznych, postindustrialnych halach, Resursie, Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz Centrum Kultury.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć pod adresem: http://www.miastogwiazd.pl/joomla/program-festiwalu/skrot-programu.

Facebooktwitterredditpinterest