Woda w Ożarowie już zdatna do użytku

Korzystanie z wody z ujęcia w Duchnicach jest już w pełni bezpieczne – taką informację uzyskaliśmy w Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej dla Powiatu Warszawskiego w czwartek, 29 września. Wyniki badań laboratoryjnych wykazały, że w cieczy nie ma śladu po bakteriach z grupy coli.
Fot. ImagesBG/pixabay.com. Mieszkańcy Duchnic i osiedla Mickiewicza mogą bez obaw korzystać z „kranówki”.

Informacje na temat problemów z wodą pojawiły się w Ożarowie w piątek, 23 września. Tego dnia na tablicach ogłoszeń i urzędowych stronach internetowych zostały opublikowane komunikaty o tym, że sanepid stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia. Oznaczało to, że można jej używać do picia, przygotowywania posiłków, mycia zębów, płukania owoców i warzyw oraz mycia naczyń po wcześniejszym doprowadzeniu do wrzenia. Powodem takiej decyzji było stwierdzenie przez sanepid obecności w kranówce bakterii z grupy coli. Problem dotyczył Duchnic i osiedla Mickiewicza, czyli terenów zasilanych z ujęcia Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Duchnicach przy ul. Ożarowskiej.

Co prawda wykazana ilość drobnoustrojów była śladowa, mimo to mieszkańcy nie kryli swojego niepokoju. Zarządca ujęcia wdrożył zalecenia wydane przez gminne przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji „Energetyka Ożarów Mazowiecki” i przyniosły one efekt. W wynikach badań wody, które wykonywano w ciągu ostatnich kilku dni nie stwierdzono obecności bakterii, co oznacza, że spełnia ona wymagania mikrobiologiczne.

Iwona Rosińska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego zaznacza jednocześnie, że woda nadal będzie badana. – Obecnie pełniony jest bardzo ścisły nadzór, badania są prowadzone praktycznie dzień pod dniu po to, aby regularnie sprawdzać, czy liczba bakterii nie wzrosła – mówi.

Facebooktwitterredditpinterest