Wielki sukces zawodnika LKS Olymp Błonie. Jako pierwszy w historii Polak wygrał Spartathlon!

Ultramaratończyk Andrzej Radzikowski wygrał prestiżowe zawody biegowe – Spartathlon. Zawodnik LKS Olymp Błonie pokonał trasę wyjątkowo trudną trasę w czasie 23 godzin, jednej minuty i 13 sekund.
Fot. andrzejradzikowski.pl. Andrzej Radzikowski jako pierwszy zawodnik z Polski wygrał Spartathlon.

Spartathlon – to nie zwykle trudny ultramaraton na dystansie 246 km z Aten do Sparty. Jest organizowany od 1983 roku z okazji wyczynu greckiego posłańca Fippipidesa, który miał pobiec z Aten do Sparty, aby poprosić Spartańczyków o pomoc przy bitwie pod Maratonem. Według opowieści wyruszył w trasę o poranku i przybiegł wieczorem następnego dnia.

Tegoroczny bieg rozpoczął się w piątek, 29 września o godzinie 6.00 rano czasu polskiego. Andrzej Radzikowski od samego początku biegł równo i miarowo i utrzymując stałe tempo zaliczał kolejne punkty kontrolne. W Koryncie był już na ósmej pozycji i zaczął powoli wyprzedzać pozostałych zawodników. Po 140 kilometrach trasy zajmował czwartą pozycję, a od punktu kontrolnego CP 40 coraz szybciej wyprzedzał innych biegaczy. Po zapadnięciu zmierzchu w pięknym stylu pokonał górę Parthenio (zwaną górą Sangas, 1200 m n.p.m.). Od około 160. kilometra był już liderem wyścigu i stale zwiększał swoją przewagę wobec pozostałych biegaczy stanowiących czołówkę biegów ultra na świecie.

Do Sparty, pod pomnik króla Leonidasa, Radzikowski dotarł przed wschodem słońca w czasie poniżej 24 godzin, zgodnie ze swoim wielkim marzeniem. W tym roku zawodnik LKS Olymp Błonie od początku mówił, że do Grecji zmierza po zwycięstwo i w pełni zrealizował swoje zapowiedzi.

W 33-letniej historii Spartathlonu tylko 17 zawodnikom udało się dobiec do mety w czasie krótszym niż 24 godziny, tak jak dokonał tego Radzikowski. Andrzej wraz ze swoim serwisantem Dariuszem Ciećwierzem wziął udział w wyścigu po raz trzeci, tym razem triumfując w wielkim stylu.

Facebooktwitterredditpinterest