Wójt Wiskitek skazany

Karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 30 tysięcy złotych grzywny oraz zwrot kosztów sądowych orzekł Sąd Rejonowy w Żyrardowie wobec wójta Wiskitek Franciszka Grzegorza M. Włodarzowi grozi utrata stanowiska.
Fot. ebos.pl. Wyrok zapadł w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie.

Franciszek Grzegorz M. został oskarżony o wręczenie łapówki urzędnikowi z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). Postępowanie w sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Siedlcach i Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). W trakcie śledztwa ustalono, że wójt gminy Wiskitki w 2012 roku wręczył ponad 18 tys. zł korzyści majątkowej ekspertowi (asesorowi) oceniającemu wnioski o dofinansowanie w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Zdaniem funkcjonariuszy CBA, wszystko wskazywało na to, że łapówkę wręczono w zamian za pozytywną ocenę wniosku o dofinansowanie projektu unijnego na budowę kanalizacji w Wiskitkach.

Wójt został zatrzymany we wrześniu 2014 roku przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła mu zarzut wręczenia korzyści majątkowej i zastosowała wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 25 tys. zł. W listopadzie ubiegłego roku siedlecka prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia.

Proces z udziałem Franciszka Grzegorza M. w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie rozpoczął się w czerwcu. Decydująca rozprawa odbyła się pod koniec września. Sąd uznał, że wina oskarżonego jest bezsporna i skazał wójta na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, 30 tysięcy złotych grzywny i pokrycie kosztów sądowych. W uzasadnieniu wyroku sędzia Łukasz Klatka podkreślił, że czyn Franciszka Grzegorza M. powinien być szczególnie napiętnowany z racji pełnionej przez niego funkcji. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona zapowiedziała apelację. Natomiast jeżeli wyrok zostanie podtrzymany przez sąd wyższej instancji wójt straci stanowisko, a w gminie Wiskitki zostaną zarządzone przedterminowe wybory.

Facebooktwitterredditpinterest