Żyrardów wspomina Andrzeja Wajdę

W niedzielę, 9 października zmarł reżyser Andrzej Wajda. Na oficjalnej stronie internetowej miasta Żyrardów ukazało się wspomnienie o tym wybitnym twórcy.
Fot. zyrardow.pl. Andrzej Wajda zmarł w wieku 90 lat.

Żyrardów nie raz gościł Andrzeja Wajdę, współpracował z nim, a także użyczył swoich plenerów do jednego z jego najnowszych filmów ,,Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

– Ten wybitny reżyser zaszczycił nasze miasto swoją obecnością, biorąc udział w uroczystości otwarcia budynku Resursy po rewaloryzacji w 2011 roku – napisano na oficjalnej stornie internetowej miasta. Wtedy też Andrzej Wajda osobiście podpisał z władzami Żyrardowa porozumienie o współpracy dotyczącej organizacji i funkcjonowania w tym mieście filii Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy Wajda School, która przez kilka lat miała swoją siedzibę w budynku Kantoru. – Warto było żyć tak długo, żeby doczekać tej chwili – powiedział po podpisaniu porozumienia Andrzej Wajda.

Żyrardów był także jednym z miast, obok Gdańska i Warszawy, w których Andrzej Wajda realizował zdjęcia do filmu ,,Wałęsa. Człowiek z nadziei”. W obrazie tym pojawiły się zarówno plenery zabytkowej osady fabrycznej (ul. Kościuszki), jak i osiedla Wschód (ul. Skrowaczewskiego i Nietrzebki). Tym samym, Andrzej Wajda, swoją aktywnością zawodową i twórczością artystyczną, trwale zapisał się nie tylko w historii światowego kina, ale również w dziejach Żyrardowa.

Andrzej Wajda był reżyserem filmowym i teatralnym, jednym z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina, zdobywcą Oscara przyznanego za całokształt twórczości. Zmarł w niedzielę, 9 października w wieku 90 lat.

Facebooktwitterredditpinterest