Supernowoczesne elektryczne autobusy dla Warszawy

W przyszłoroczne wakacje na stołeczne ulice wyjadą autobusy elektryczne z pantografem. Dostarczy je konsorcjum Ursus S.A., AMZ Kutno i Ursus Bus.
Fot, MZA. Nowe elektrobusy dostarczy konsorcjum Ursus S.A., AMZ Kutno i Ursus Bus.

Umowę na dostawę dziesięciu elektrobusów podpisano kilka dni temu w warszawskiej siedzibie Miejskich Zakładów Autobusowych (MZA) przy ul. Włościańskiej. – Budujemy ekologiczny transport i sukcesywnie zastępujemy auta spalinowe pojazdami niskoemisyjnymi. Po ulicach Warszawy kursują już hybrydy, autobusy gazowe i elektryczne, co przynosi wymierne korzyści pasażerom i środowisku naturalnemu. A w przyszłym roku dołączy do nich dziesięć elektryków wyposażonych w podwójny system ładowania – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Dziesięć elektrobusów Ursusa przyjedzie do stolicy w ciągu 245 dni od daty podpisania umowy. Nowe pojazdy będzie można ładować zarówno poprzez złącze plug-in jak i pantograf. Zostaną wyposażone w klimatyzację (w wersji śródziemnomorskiej), elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną, monitoring oraz liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Koszt nowych pojazdów to prawie 25 mln zł.

Od 2007 roku na ulice Warszawy wyjechało już 1067 nowych niskopodłogowych autobusów za ponad miliard złotych. W tym 49 pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi: 35 gazowych Solbusów oraz dziesięć autobusów elektrycznych i cztery hybrydy Solarisa. Do 2020 roku Miejskie Zakłady Autobusowe planują zakup kolejnych ponad 130 elektrycznych autobusów (w większości przegubowych), dzięki czemu z Traktu Królewskiego znikną zupełnie autobusy zasilane tradycyjnym olejem napędowym. Niebawem rozpocznie się także montaż napowietrznych ładowarek bezpośrednio na przystankach. Umożliwią one nowym pojazdom ładowanie baterii za pomocą pantografu na pętli, bez konieczności zjeżdżania z trasy do zajezdni. Pierwsza z nich pojawi się przy ul. Spartańskiej. Kolejne są planowane w osiemnastu lokalizacjach pokrywających się z krańcami linii przebiegających przez Trakt Królewski.

Facebooktwitterredditpinterest

Jeden komentarz do “Supernowoczesne elektryczne autobusy dla Warszawy