27 nowych parkingów w regionie. Ponad 2,6 tys. nowych miejsc! Grodzisk, Jaktorów, Podkowa, Leszno, Pruszków, Piastów, Michałowice, Żyrardów [INFOGRAFIKA]

Prawie 60 mln zł z funduszy europejskich otrzymają samorządy metropolii warszawskiej na rozbudowę systemu parkingów „Parkuj i Jedź”. Do 2018 roku powstanie 27 takich obiektów.
Fot. ztm.waw.pl. W Warszawie i okolicach powstanie ponad 2,6 tys. nowych miejsc parkingowych.

Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

W efekcie współpracy samorządu województwa, Warszawy oraz 39 podwarszawskich gmin wybrano do wykonania 13 projektów, dzięki którym zostanie znacznie poszerzona sieć parkingów „Parkuj i Jedź”. Planowane inwestycje to wybudowanie nowych lub przebudowa już istniejących parkingów w Warszawie oraz w gminach sąsiadujących ze stolicą. Wśród miejscowości naszego regionu do projektu zakwalifikowały się następujące gminy: Leszno, Podkowa Leśna, Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Pruszków, Piastów i Michałowice. W sumie znajdzie na nich 2676 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 1133 dla rowerów. Jednym z kryteriów wyboru była bliskość planowanych parkingów i przystanków transportu zbiorowego, co powinno zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący mający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika.

Parkingi „P+R” zlokalizowane w podwarszawskich gminach będą jednolicie oznakowane – z wykorzystaniem koncepcji graficznej nawiązującej do parkingów administrowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Warszawie. Wszystko po to, aby mieszkańcy w łatwy sposób odróżnili parkingi działające w systemie od „dzikich” lub działających na zasadzie komercyjnej. Sieć parkingów posłuży mieszkańcom przedmieść w codziennych dojazdach do Warszawy, a także zachęci do podróżowania komunikacją zbiorową, gdyż głównym argumentem „za” wyborem konkretnych inwestycji było skoordynowanie ich z transportem miejskim. Nie bez znaczenia jest też to, każdy samochód mniej na ulicach miasta to mniej zanieczyszczeń i lepsze funkcjonowanie komunikacji publicznej.

To pierwszy krok w budowaniu sieci parkingów „P+R” w metropolii warszawskiej, przygotowywane są kolejne projekty. Plany zakładają, że łącznie będą 74 parkingi z niemal 10 tys. miejsc parkingowych. W lutym 2017 roku przewidywany jest konkurs na kwotę 6 mln euro.

parkingi-parkride-warszawa-okolice

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest