Darmowe przejazdy w czasie smogu już na stałe. ZTM, WKD, SKM i Koleje Mazowieckie

Władze Warszawy podejmują kolejne kroki w walce ze smogiem. Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski zapowiedział, że w przypadku dużego poziomu zanieczyszczeń, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską będą obowiązywać już na stałe.
Fot. Mobilis. 15 grudnia był dniem, w którym w Warszawie można było skorzystać z komunikacji miejskiej za darmo.

Przypomnijmy, że czwartek, 15 grudnia był dniem, w którym w Warszawie odnotowano rekordowe stężenie smogu. Z tego powodu władze stolicy zadecydowały, że przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne. Do akcji włączyła się też WKD, SKM i Koleje Mazowieckie.

– Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji, a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście – apelował Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. W czwartek, 15 grudnia zapowiedział, że darmowe przejazdy komunikacją miejską podczas smogu będą organizowane już na stałe. O tym, czy kasowniki w tramwajach, autobusach, pociągach i metrze danego dnia zostaną wyłączone, będzie zależało od prognoz dotyczących bardzo wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Władze stolicy mają nadzieję, że dzięki temu kierowcy zrezygnują z podróży autem i wybiorą transport publiczny. To działania na rzecz wdrożenia polityki niskoemisyjnej.

Władze Warszawy apelują także o powstrzymanie się od palenia w kominkach. Przypominają również o całkowitym zakazie opalania domowych pieców śmieciami i odpadami. Przypadki ich spalania są ujawniane nie tylko na terenie prywatnych posesji, ale również u podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Tam też dochodziło do spalania m.in. odpadów pochodzących z produkcji, elementów starych mebli, jak również opakowań po substancjach chemicznych (np. olejach) czy opon. Taki proceder jest wykrywany podczas kontroli przeprowadzanych przez straż miejską korzystającą z niedawno otrzymanych mobilnych laboratoriów.

A dane dotyczące powietrza, którym oddychają warszawiacy są niepokojące. Zgodnie z informacjami uzyskanymi w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska (WIOŚ), występujący smog jest spowodowany niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru. Szczególnie zagrożone są małe dzieci, osoby starsze, chorujące na serce lub drogi oddechowe, astmatycy. Eksperci szacują, że z powodu złej jakości powietrza, w przyszłym roku w Warszawie umrze 3 tys. osób.

Facebooktwitterredditpinterest

4 komentarzy dla “Darmowe przejazdy w czasie smogu już na stałe. ZTM, WKD, SKM i Koleje Mazowieckie