Mieszkańcy Błonia walczą o wiadukt

– Wzywamy Pana do działania ws. budowy wiaduktu na torami kolejowymi – piszą mieszkańcy Błonia w specjalnej petycji skierowanej do burmistrza Zenona Reszki. Podpisy pod apelem zbierane są w internecie.
Fot. KG. Przyszły wiadukt ma powstać przy ul. Grodziskiej, czyli drodze wojewódzkiej nr 579.

Najbardziej dotkliwym problemem komunikacyjnym Błonia jest brak obwodnicy, która w przyszłości ma powstać w ciągu drogi wojewódzkiej nr 579. Budowa wiaduktu nad torami kolejowymi jest planowana właśnie w ramach tej inwestycji. To szczególnie ważne do wykonania zadanie, ponieważ obecnie najbardziej uczęszczany przejazd przy ul. Grodziskiej jest wiecznie zakorkowany. Przed zaporami trzeba spędzić niekiedy nawet kilkanaście minut. Dochodzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji, gdy kierowcy próbują wymusić przejazd tuż przed zamknięciem szlabanów. Problem mają również służby ratunkowe, które zbyt długo muszą oczekiwać przed zaporami.

W czerwcu stanowisko w sprawie budowy wiaduktu podjęła Rada Miejska w Błoniu. Tym razem do walki ruszyli sami mieszkańcy. W internecie zamieścili specjalną petycję, w której wzywają burmistrza Zenona Reszkę do podjęcia konkretnych działań w sprawie budowy wiaduktu. „My, mieszkańcy miasta i gminy Błonie od wczesnych lat 80‐tych XX wieku niecierpliwie oczekujemy na budowę w naszym mieście wiaduktu na torami kolejowymi linii Warszawa‐Berlin. Biorąc pod uwagę, że od tamtego czasu zwiększyła się wielokrotnie liczba przejeżdżającego przez Błonie tzw. ciężkiego transportu, który doprowadza do degradacji środowiska naturalnego oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie mieszkańców liczymy na natychmiastowe podjęcie skutecznych i wiążących działań w celu rozwiązania problemu” – napisano.

Za budowę przyszłej obwodnicy Błonia, a więc również i wiaduktu odpowiada zarządca drogi wojewódzkiej nr 579 – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW). Do tej pory udało się uzyskać decyzję środowiskową. Problemem są natomiast protesty części mieszkańców oraz brak pieniędzy w budżecie województwa. Z podobnymi trudnościami zmagają się również władze Grodziska Mazowieckiego. W tym mieście z niecierpliwością jest oczekiwana budowa tzw. zachodniej obwodnicy. Jednak o jakimkolwiek konkretnym terminie rozpoczęcia prac w obu przypadkach na razie nie ma mowy.

Petycja w sprawie budowy błońskiego wiaduktu jest dostępna w internecie od kilku dni. Do tej pory podpisało ją 41 osób. – Niech będzie nas 3000 – zachęcają organizatorzy. Petycja jest dostępna TUTAJ.

Facebooktwitterredditpinterest