Nowe autobusy już na ulicach Warszawy

W czwartek, 1 grudnia, na warszawskie ulice wyjechały 54 nowe, 12-metrowe autobusy. Firma Arriva rozpoczęła przewozy w ramach rozpoczynającego się 8-letniego kontraktu. Zarząd Transportu Miejskiego zastosował w nim wysokie wymagania dotyczące taboru, kierowców oraz zaplecza technicznego.
Fot. ZTM. Nowe autobusy wyjechały na ulice Warszawy 1 grudnia.

Od 1 grudnia pasażerowie podróżujący po Warszawie komunikacją miejską spotkają na przystanku nowe pojazdy – 54 fabrycznie nowe solarisy, w tym pięć o napędzie hybrydowym. Kursują na liniach: 103, 118, 153, 157, 176, 304, 326, 516.

Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) przekonują, że dbają o to, aby stołeczna komunikacja publiczna stała na jak najwyższym poziomie. Jest to możliwe dzięki wysokim wymaganiom określanym w przetargach na świadczenie usług przewozowych. Wszystkie autobusy, które w czwartek rozpoczęły kursowanie są fabrycznie nowe i wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków oraz systemy lokalizacyjne. Nowością jest biała czcionka na zewnętrznych wyświetlaczach elektronicznych. Dzięki większemu kontrastowi pomiędzy białą czcionką a czarnym tłem, numer linii i kierunek jazdy będą lepiej widoczne dla osób niedowidzących oraz w słoneczne dni – dla wszystkich pasażerów.

Wszyscy kierowcy nowych autobusów muszą znać język polski przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym (poziom B1). Muszą również znać układ komunikacyjny oraz topografię Warszawy i okolic, a także przepisy porządkowe i taryfowe. Przewoźnik został zobowiązany do zatrudnienia kierowców na podstawie umowy o pracę na pełen etat.

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził również wymóg posiadania przez operatora odpowiedniego zaplecza technicznego, czyli zajezdni, w której autobusy będą sprzątane i myte oraz będą przechodzić niezbędne przeglądy i naprawy.

ZTM ogłosił również kolejny przetarg na obsługę linii. Przewoźnik, z którym zostanie podpisana umowa skieruje do ruchu kolejne 50 12-metrowych autobusów o najwyższym standardzie. Pierwsze wyjadą na ulice aglomeracji 1 września 2017 roku. Umowa będzie obowiązywała do końca 2025 roku. Oferty przetargowe zostaną otwarte 2 stycznia 2017 r.

Facebooktwitterredditpinterest