Ratusz dopłaci warszawiakom do zabiegów in vitro?

Wszystko wskazuje na to, że w styczniu przyszłego roku w stolicy zostanie przedstawiony program refundacji zabiegów in vitro. Podczas ostatniego zjazdu Platformy Obywatelskiej poinformowała o tym przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.
Fot. DarkoStojanovic/pixabay.com. Zabieg in vitro to dla bezpłodnych par często jedyna szansa na posiadanie dzieci.

Zapłodnienie in vitro to zabieg polegający na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. Często jest jedyną szansą dla bezpłodnych par na posiadanie dzieci. Od dłuższego czasu w wielu miastach toczy się dyskusja o uruchomieniu specjalnych programów dofinansowania do zabiegów in vitro. W niektórych z nich podjęto stosowne uchwały. O problemie dyskutuje się również w Warszawie. Problem bezpłodności w stolicy dotyczy około 60 tys. osób. Do pomysłu finansowania zabiegów z publicznych środków finansowych powróciła warszawska Platforma Obywatelska (PO).

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, taką propozycję podczas zjazdu Platformy, który odbył się w ubiegłą sobotę, 17 grudnia, złożyli stołeczni radni z Ewą Malinowską-Grupińską na czele. Miejski program finansowania zabiegów in vitro w Warszawie ma zostać przedstawiony w styczniu przyszłego roku. Tę informację Ewa Malinowska-Grupińska potwierdziła również na swoim profilu na Facebooku. – W dzisiejszym stołecznym wydaniu “Gazety Wyborczej” zacytowano fragmenty mojej sobotniej wypowiedzi, na zjeździe warszawskiej PO, dotyczące miejskiego programu finansowania in vitro. W styczniu przedstawimy miejski program finansowania in vitro […] który oprócz refundacji sztucznego zapłodnienia będzie obejmować m.in. opiekę nad ciężarnymi – napisała. Jak informuje dziennik, w grę wchodzi opieka psychologiczna i diagnostyczna zarówno dla ciężarnych, jak i matek, które urodzą dzieci dzięki zabiegowi, a także działania edukacyjne dotyczące problemu bezpłodności.

Facebooktwitterredditpinterest