Stawy Walczewskiego są piękne! Zobaczcie, jak wkrótce będą wypoczywać grodziszczanie

Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego zyskali kolejny zrewitalizowany zieleniec. Pierwszy etap prac przy Stawach Walczewskiego dobiegł końca i zbiorniki oraz otaczający jej teren zmieniły oblicze, a to dopiero początek inwestycji.
Fot. J. Jadowski, R. Żubrycki/UG Grodzisk Mazowiecki. Stawy Walczewskiego już zmieniły się nie do poznania, a to dopiero pierwszy etap prac.

Stawy Walczewskiego to kolejny po Stawach Goliana i Parku Skarbków zrewitalizowany teren zielony w Grodzisku Mazowieckim. Inwestycja była planowana od kilku lat i wreszcie doszła do skutku. W ramach przebudowy wykonano pogłębienie czaszy istniejącego zbiornika dolnego, budowę zbiornika górnego, przebudowę budowli zrzutowej do zbiornika, przebudowę pomostu i kładki na grobli pomiędzy zbiornikami, budowę drenażu i modernizację rowów otwartych wraz z przepustami oraz regulację odcinków rzeki powyżej i poniżej zbiornika. Ponadto, w celu odtworzenia naturalnych siedlisk oraz rekompensaty po niezbędnej wycince drzew, wykonano nasadzenia ponad 170 drzew gatunków rodzimych takich jak: brzozy, wierzby, jesiony. Posadzono dorodne drzewa o wysokości 4-5 m i obwodzie 25-35 cm. Nadrzędnym celem realizacji tej inwestycji była poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w rejonie zlewni rzeki Rokicianki oraz warunków hydrogeologicznych.

Zakończenie wszystkich robót było zaplanowane na kwiecień przyszłego roku, ale wykonawca zadeklarował, że jeśli nie będzie nadzwyczajnych warunków atmosferycznych, stawy będą gotowe jeszcze w tym roku. I tak też się stało. Prace udało zakończyć się wcześniej – ponad pięć miesięcy w stosunku do pierwotnie przyjętego terminu. Koszt wykonania zadania to prawie dwa miliony złotych. Gmina Grodzisk Mazowiecki otrzymała na realizację tego zadania dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości nieco ponad 609 tys. zł.

Ta inwestycja została przeprowadzona w ramach pierwszego etapu rewitalizacji stawów. Docelowo ma tu powstać atrakcyjny teren rekreacyjny z alejkami, ścieżkami rekreacyjnymi, mostkami i fontanną oraz kąpielisko z piaszczystą i trawiastą plażą dla mieszkańców. Być może zostanie utworzony klub wodniacki i wypożyczalnia sprzętu wodnego, pojawią się żaglówki, a także siłownia plenerowa i plac zabaw ze ścianką wspinaczkową i parkiem linowym. Zmodernizowane mają być istniejące boiska. Powstanie też restauracja. Całość ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku.

stawy-walczewskiego-grodzisk-7 stawy-walczewskiego-grodzisk-5

stawy-walczewskiego-grodzisk-3 stawy-walczewskiego-grodzisk-2

stawy-walczewskiego-grodzisk stawy-walczewskiego-grodzisk-4

stawy-walczewskiego-grodzisk-6 stawy-walczewskiego-grodzisk-8

Fot. Monika Kwiczak, J. Jadowski, R. Żubrycki/UG Grodzisk Mazowiecki

Facebooktwitterredditpinterest