Czeka nas rewolucja na rynku mieszkań w Warszawie? Na razie ratusz zaprasza na warsztaty

Rusza nabór do Inkubatora Mieszkania 2030 – specjalnego procesu, w którym mają powstać rozwiązania i pomysły, jak poprawić sytuację na rynku najmu w Warszawie. Efekty konsultacji staną się częścią powstającego programu mieszkaniowego.
Fot. pixabay.com. Dzięki projektowi w Warszawie mają powstać nowe mieszkania komunalne i socjalne.

– Chcemy do roku 2030 zbudować 15 tys. mieszkań miejskich, dlatego że to jest najważniejsza potrzeba. Naszym wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie – bez względu na wiek czy dochody. Chodzi przede wszystkim o osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym – zapewniała w grudniu ubiegłego roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W jaki sposób władze stolicy chcą osiągnąć tak ambitny cel? Chodzi o wdrożenie w życie programu Mieszkania 2030, a ten, jak zapewniają urzędnicy, ma być tworzony we współpracy z mieszkańcami. Ma on stworzyć wytyczne dla nowej polityki mieszkaniowej. Jej celem jest doprowadzenie do powstania szerokiej oferty mieszkaniowej odpowiedniej do potrzeb oraz zasobów wszystkich mieszkańców. Chodzi tu głównie o rozwój budownictwa socjalnego m.in. dla osób zagrożonych wykluczeniem oraz komunalnego dla tych o niskich dochodach. Poszerzona zostanie również oferta Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) dla osób, których dochody są za wysokie, aby uzyskać mieszkanie komunalne, ale zbyt niskie, aby otrzymać kredyt na kupno własnego. Ponadto w planach jest rozwój najmu komercyjnego dla osób o wyższych dochodach, mieszkania będą budowane zarówno przez miejskie spółki, jak i sektor prywatny.

To właśnie w tym celu zorganizowano Inkubator Mieszkania 2030 – specjalny proces, w którym powstaną rozwiązania i pomysły jak poprawić sytuację na rynku najmu w Warszawie. Rozwiązania te mają zaprojektować nie specjaliści, lecz sami warszawiacy. Dzieląc się swoim doświadczeniem, przy wsparciu ekspertów, w ciągu trzech tygodni będą pracować nad rozwiązaniami najbardziej odpowiadającymi ich potrzebom. Wspólnie wypracowany program ma zostać przyjęty przez Radę Warszawy jeszcze w tym roku.

Do udziału w Inkubatorze zaproszone są osoby, które:
• wynajmują lub wynajmowały mieszkanie w Warszawie,

• interesują się miastem i chcą zmieniać je na lepsze.

Co istotne, aby wziąć udział w warsztatach, nie trzeba znać się na rynku najmu i nie trzeba być specjalistą.

Harmonogram Inkubatora

Inkubator Mieszkania2030 potrwa od 24.01 do 17.02. W tym czasie odbędą się trzy warsztaty:

• 24 stycznia, wtorek (17.30-20.30) – wprowadzenie wszystkich w tematykę rynku najmu i opracowanie założeń do projektów oraz przygotowanie do prowadzenia badań

• 4 lutego, sobota (10.30-16.00) – prezentacja pomysłów dotyczących konkretnych rozwiązań, które miasto może realizować w ramach swojej polityki

• 10 lutego, piątek (17.30-20.30) – omówienie propozycji rozwiązań z ekspertami, którzy podpowiedzą, na co warto zwrócić uwagę

Po warsztatach do 17 lutego uczestnicy wspólnie zdecydują, jakie rozwiązania chcą rekomendować do włączenia do programu Mieszkania 2030. W czasie trwania projektu organizatorzy zapewniają wsparcie ekspertów i mentorów. Będzie też można korzystać z przestrzeni do spotkań w Marzycielach i Rzemieślnikach. Domu Innowacji Społecznych. (ul. Bracka 25, III p.).

Organizatorem Inkubatora jest Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Więcej informacji o programie Mieszkania2030 na www.mieszkania2030.um.warszawa.pl.

Facebooktwitterredditpinterest