Dwa tysiące osób domaga się przeniesienia grobu pary prezydenckiej z Wawelu na Powązki

W internecie pojawiła się petycja, której autor domaga się przeprowadzenia referendum w sprawie przeniesienia grobu Marii i Lecha Kaczyńskich z Wawelu na Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Pod apelem podpisało się już prawie dwa tysiące osób.
Fot. Poznaniak/wikipedia.org. Autor petycji domaga się przeniesienia grobu pary prezydenckiej na Cmentarz Powązkowski w Warszawie.

Petycja dotycząca przeprowadzenia referendum w sprawie przeniesienia grobu Marii i Lecha Kaczyńskich z Wawelu na warszawskie Powązki pojawiła się w internecie w środę, 11 stycznia. Jej autor, Marcin K. uważa, że „niezłomne i obrzydliwe używanie tragedii wielu Polek i Polaków, jaką była katastrofa polskiego samolotu TU‐154 pod Smoleńskiem” jest osią politycznej kompetencji przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości (PiS). – Polityka historyczna PiS od Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prezesa partii, po całą ekipę polityczną opiera się na nachalnym przywoływaniu i podszywaniu się pod kompetencje wynikające z Polskiej historii. Dzieje się tak, ponieważ PiS własnych kompetencji niemalże nie posiada – uważa pan Marcin (pisownie oryginalna – przyp. red.). Podkreślił jednocześnie, że we wtorek 10 stycznia prezes PiS Jarosław Kaczyński nazwał protestujące społeczeństwo chorobą, zdrajcami i wrogami. – Społeczeństwo, które w pokojowy i demokratyczny sposób protestuje w imieniu rodzin ofiar tragedii smoleńskiej, które, podkreślmy, nie wyrażają zgody na ekshumację ich bliskich. Na tak uwłaczające poniżanie Narodu polskiego naszej zgody nie ma – czytamy w opublikowanej petycji.

Jako podstawę prawną do przeprowadzenia referendum autor podał m.in. art. 4 Konstytucji, który mówi o tym, że: 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio oraz Ustawę o referendum ogólnokrajowym.

– Rozumiemy, iż Prezes Kaczyński, będąc zwolennikiem ekshumacji oraz sprawiedliwości społecznej wyrazi swoje pełne poparcie dla przeniesienia prezydenckiego grobu Lecha i Marii Kaczyńskich z Wawelu w należne, godne miejsce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Domagamy się rozpisania referendum w tej sprawie. Jest to również potrzebne do dokładnego ustalenia liczby wrogów i zdrajców, o których wspominał w wystąpieniu Pan Prezes Kaczyński – napisał pan Marcin. Pod petycją dotyczącą organizacji referendum chciał zebrać dwa tysiące podpisów. W nocy ze środy na czwartek, 12 stycznia o godz. 3.00 było ich już 1970. Petycję można znaleźć TUTAJ.

Facebooktwitterredditpinterest

15 komentarzy dla “Dwa tysiące osób domaga się przeniesienia grobu pary prezydenckiej z Wawelu na Powązki

  • Nie widzę żadnego powodu, z którego zostali pochowani na Wawelu, żadnych historycznych zasług!!! Ot zwykły człowiek z chamskimi odzywkami na niewygodne pytanie!!!

 1. Waldemar, nie ubliżę ci tak, jak ty to robisz w stosunku do innych. Być może, gdyby mnie spotkało takie nieszczęście, jak ciebie, zachowywałbym się podobnie.

  • Kilkudziesięciu milionów? Jakos nie widziałem petycji o pozostawienie ww na Wawelu..
   Jasne, jak pis czy kk da hasło to się “babcie” i inni nawiedzeni popodpisują jak zresztą zwykle bez żadnej refleksji czy argumentacji..

   • Nie widziałeś? To się ciesz! Bo jak wyjdziemy na ulice to nie będzie tak, jak KOD, w kilkaset osób. Nas będzie setki tysięcy i wtedy “czapkami was nakryjemy”. I wtedy zobaczysz, że te wasze zadymy to sobie możecie wsadzić…

  • na wawelu powinni lezec tylko krolowie nikt wiecej kaczor byl tylko prezydent zginal bo tak chcial sam zarzadzil zeby ladowac

 2. Wawel jest dla wybitnych, a czymże się zasłużyła para prezydencka? Tym ze zginęli tragicznie? Owszem tragedia ale nie przyczyna.

 3. Prezydent Kaczyński zginął nieprzypadkowo. To że nie był T.W. tez jest wyjątkowe w stosunku do tych co zajmowali jego stanowisko, równiez to co mówi i robił za życia niosło dobro, więc Wawel -O.K

 4. Nie na Powązki, to miejsce dla Zasłużonych i Bohaterów! Ich trzeba przenieść do Świątyni (nie)Opatrzności Bożej!

 5. Ów marcin k. może sobie za własne pieniądze organizować co chce. Wolno mu. Nikt normalny na umyśle nie będzie się fatygował do jakiegoś durackiego “referendum”, które sobie wymyślił jakiś frustrat. W dodatku za Nasze podatki.