Od wtorku na stacjach benzynowych nie kupimy paliwa?

Pojawiła się groźba, że od wtorku, 17 stycznia na niektórych stacjach benzynowych nie będzie można kupić paliwa. Wszystko z powodu procedur związanych z koniecznością odnowienia przez przedsiębiorców koncesji.
Fot. Activ-Michoko/pixabay.com. Na odnowienie koncesji przedsiębiorcy mają czas do poniedziałku, 16 stycznia.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że wnioski o zmianę posiadanych koncesji na paliwa ciekłe oraz o nowe koncesje należało złożyć do poniedziałku, 16 stycznia. Ma to związek z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Energii ws. szczegółowego wykazu paliw ciekłych podlegających koncesjonowaniu. W związku z tym każda polska stacja paliw musi odnowić koncesję paliwową. Kłopot w tym, że przedsiębiorcy mieli na to bardzo mało czasu – dokładnie miesiąc. Rozporządzenie ministra zostało bowiem wydane 16 grudnia ubiegłego roku, a wnioski można składać tylko do poniedziałku, 16 stycznia, do północy.

Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP) ostrzega, że wprowadzone niedawno regulacje mogą doprowadzić do utraty koncesji na sprzedaż paliw aż 70 proc. stacji benzynowych w Polsce. – Dokładnie chodzi o stacje benzynowe nienależące do koncernów paliwowych, czyli niezależne lub działające wprawdzie w barwach koncernowych, ale formule franczyzowej. Są własnością prywatnych przedsiębiorców, którzy mają własne koncesje, a więc muszą złożyć samodzielnie wnioski – informuje Zdzisław Pisiński w komentarzu do komunikatu Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Jak informuje serwis next.gazeta.pl, rozporządzenie Ministerstwa Energii dotyczące odnowienia koncesji paliwowej ma związek z próbą walki z paliwową szarą strefą, z którą branża zmaga się od wielu lat. Kary za sprzedaż paliw bez wymaganej koncesji to nawet 5 mln zł i pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

Facebooktwitterredditpinterest