Protestują przeciwko planom przyłączenia 32 gmin do Warszawy. Podpiszesz petycję?

Kilka dni temu władzami i mieszkańcami naszego regionu wstrząsnęła informacja o planach przyłączenia 32 okolicznych gmin do Warszawy. Stowarzyszenie Miasto jest Nasze i Akcja Demokracja przygotowały specjalną petycję, w której domagają się od posłów odrzucenia projektu ustawy forsowanego przez PiS i przeprowadzenie konsultacji społecznych.
Fot. Akcja Demokracja. Organizacje pozarządowe przygotowały petycję przeciwko planom poszerzenia Warszawy bez konsultacji społecznych.

Projekt ustawy przygotowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zakłada przyłączenie do Warszawy 32 gmin. W stolicy miałyby znaleźć się następujące miejscowości z powiatu pruszkowskiego, grodziskiego i warszawskiego zachodniego: Izabelin, Łomianki, Stare Babice, Błonie, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Piastów, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek. Stosowny projekt ustawy został złożony w Sejmie, w poniedziałek, 31 stycznia przez posła PiS Jacka Sasina. W związku z tym, że nie jest to projekt rządowy, nie wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych. Tym samym decyzja zostanie podjęta bez bezpośredniego udziału mieszkańców. To wzbudziło nie tylko ich niepokój, ale również włodarzy zarządzających samorządami, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz polityków opozycji.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i Akcja Demokracja przygotowały petycję skierowaną do posłów pn. „Nie przenoście nam stolicy. Stop poszerzaniu Warszawy bez konsultacji”. Podkreślają oni, że przygotowana przez PiS ustawa o ustroju m.st. Warszawy oznacza „ogromne i niespodziewane zmiany dla kilku milionów obywateli i obywatelek mieszkających w aglomeracji warszawskiej”, a mimo to w ogóle nie zapytano ich o zdanie. – Fakt, że zaledwie dwa dni po wpłynięciu projektu do Sejmu został on już skierowany do pierwszego czytania, wskazuje na próbę „ekspresowego” przyjęcia ustawy. Takie działanie jest policzkiem wymierzonym demokracji – działaniem ponad głowami obywateli oraz wbrew wartościom, które przyświecają idei samorządności. Dlatego apelujemy do Sejmu o odrzucenie tego projektu i umożliwienie obywatelom uczestnictwa w konsultacji nowego, zgłoszonego w trybie przewidującym konsultacje społeczne – piszą przedstawiciele organizacji Miasto Jest Nasze i Akcja Demokracja. Petycję można podpisać TUTAJ.

Swoją opinię na temat planów utworzenia ogromnej metropolii przedstawiła również posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. W serwisie natemat.pl napisała m.in. „Nagle, bez pytania o zdanie mieszkańców, PiS zaproponował ustawę o “wielkiej Warszawie”. Zapomniał dodać o “wielkiej Warszawie” w rękach PiS. Przejęcie władzy w stolicy jest właściwie głównym celem tego projektu. Partia rządząca w Polsce wie, że ma małe szanse na uczciwe zwycięstwo w wyborach samorządowych w Warszawie w 2018 r. więc chwyta się nieuczciwych zagrań takich jak manipulacje granicami okręgów wyborczych”. Zdaniem Gasiuk-Pihowicz, „jasne jest, że PiS-owi zależy wyłącznie na przechwyceniu władzy w warszawskim i mazowieckim samorządzie. W radzie skonstruowanej według tego projektu, większość mieliby prawdopodobnie politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. Wcielenie podwarszawskich gmin do stolicy PiS planuje wyłącznie w imię interesów partyjnych i zwiększenia swoich szans w wyborach samorządowych. Jednak kompletne lekceważenie opinii mieszkańców i odgórne narzucanie zmian granic administracyjnych Warszawy może PiS drogo kosztować” – napisała posłanka.

Projekt ustawy o ustroju m.st. Warszawy przygotowany przez PiS można znaleźć tutaj.

Facebooktwitterredditpinterest

Jeden komentarz do “Protestują przeciwko planom przyłączenia 32 gmin do Warszawy. Podpiszesz petycję?

  1. Pytanie związane z aglomeracją:
    Kiedy wspólny bilet SKM, KM i WKD dla mieszkańców Pruszkowa i Piastowa? I to nie tylko okresowy lecz również jednorazowy z przesiadka na inne linie.To jest chyba najważniejszy element w wygodzie podróżowania.