Włączyć Ożarów Mazowiecki do Warszawy? Władze zachęcają mieszkańców do wyrażania opinii

Nie dalej niż wczoraj (w środę, 1 lutego) w serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy o projekcie Prawa i Sprawiedliwości (PiS) dotyczącym zamiaru przyłączenia 32 okolicznych gmin do Warszawy. Władze Ożarowa Mazowieckiego chcą poznać opinie mieszkańców w tej sprawie.
Fot. Hiuppo/wikipedia.org. Ożarów może być jedną z 32 gmin, którym grozi włączenie do Warszawy.

Ożarów Mazowiecki ma być jedną z 32 gmin, które politycy Prawa i Sprawiedliwości (PiS) chcieliby przyłączyć do Warszawy. W poniedziałek, 31 stycznia w Sejmie został złożony przez byłego wojewodę Jacka Sasina stosowny projekt. W związku z tym, że nie jest to projekt rządowy, nie wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych. Tym samym decyzja zostanie podjęta bez bezpośredniego udziału mieszkańców.

Jeśli tylko uchwała wejdzie w życie Ożarów Mazowiecki będzie jedną z pięciu gmin z terenu powiatu warszawskiego zachodniego, które zostaną przyłączone do stolicy. Na oficjalnej stronie internetowej władze tej miejscowości zachęcają do wyrażania swoich opinii przez mieszkańców dotyczących planów polityków PiS. Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy wraz z uzasadnieniem można znaleźć tutaj.

Politycy opozycyjni wobec partii rządzącej zdecydowanie negatywnie oceniają pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem, koncepcja przyłączenia 32 gmin okolicznych gmin do Warszawy ma na celu jedynie zwiększenie szans na wygraną PiS w wyborach samorządowych w 2108 roku. Według prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz (Platforma Obywatelska), Prawo i Sprawiedliwość „proponuje kolejny rozbiór – tym razem Warszawy”, a motywacją reformy jest „chęć zatrudnienia swoich, nieuczciwego i cwaniackiego wygrania wyborów”. Podobne zdanie na ten temat mają przedstawiciele Nowoczesnej. – Stracą (…) mieszkańcy podwarszawskich gmin. PiS łudzi ich lepszą komunikacją, a skończy się na tym, że żeby załatwić orzeczenie o niepełnosprawności, będą musieli 30 km jechać na plac Bankowy – przekonuje Piotr Kandyba, członek zarządu Regionu Mazowsze tej partii.

A co Państwo sądzicie na ten temat? Czekamy na komentarze pod artykułem.

Facebooktwitterredditpinterest

11 komentarzy dla “Włączyć Ożarów Mazowiecki do Warszawy? Władze zachęcają mieszkańców do wyrażania opinii

  1. Nie chcę, jestem przeciwna włączaniu gminy do Warszawy. Mieszkam tu 42 lata, jest mi dobrze. Nasza gmina rozwija się i to widać. Stracimy wszystko co dobre, przestaniemy się rozwijać. Ludzie, nie pozwólmy na to. Trzeba przeprowadzić referendum w tej sprawie. Nie pozwólmy aby inni decydowali za nas gdzie jest nasze miejsce.

  2. Nie mogę zrozumieć tego, jak rząd może narzucać OBYWATELOM- POLAKOM swoją wolę, bez żadnych konsultacji. Sprawa bardzo poważna. Rząd obiecał rozmawiać z NARODEM. Gdzie sa jego przyrzeczenia, Nasza gmina- Ożarów Mazowiecki, bardzo dobrze się rozwija. To bogata gmina a Zarząd i Radni starają się aby mieszkańcy byli zadowoleni. Jak zostaniemy włączeni do Warszawy….dostaniemy ochłapy albo nic. Zapewnienia rządzących…że nic się nie zmieni,,,to są kłamstwa, jakich wiele.. Nie możemy pozwolić na takie decyzje. Mieszkańcy powinni sie wypowiedzieć w tej sprawie

  3. a mi sie wydaje, ze jak dolaczymy do Warszawy, to bardzo duzo sie zmieni. gmina moze rozkwitnac, tyle rzeczy bedzie sie budowac, mozemy otrzymac wieksze dofinansowania. ja jestem za przylaczeniem sie do Warszawy i tak bydla u nas nie bedzie, bo bedziemy na obrzezach Warszawy. a jak sa rozne projekty partycypacyjne to duzo w Ozarowie mozemy zmienic :)

  4. Na razie nie wiem czy jestem za czy przeciw. Pan Sasin jak do tej pory, jako przykład podaje na plus tylko brak drugiej strefy dla komunikacji miejskiej, to chyba coś cienko, Zbudowanie w tych gminach struktury warszawskiej komunikacji, to nie jest pstryknięcie palcami, to są koszty, inwestycje i na pewno nie do zrealizowania przez rok czy dwa. A ja chciałbym wiedzieć, czy będąc w granicach Warszawy będziemy ponosić koszty jak w Warszawie. Ile będziemy płacić za wodę i ścieki, za wywóz śmieci, za wynajem lokali usługowych, jakie będą podatki od nieruchomości, gdzie będziemy załatwiać sprawy związane z wyrobieniem dowodu, zarejestrowaniem auta, itd. I w końcu jak będą rozdzielane pieniądze i kto będzie o tym decydował? Czy radny z PiS-u będzie np. decydował o przesunięciu pieniędzy z budżetu Ożarowa, do Ząbek z których jest pan Sasin? Jeśli bogatsze gminy mają sponsorować biedniejsze, to chyba coś tu jest nie tak i należy temu projektowi powiedzieć NIE. Będąc w takim molochu machina biurokracji i decydentów ciągnących w swoją stronę nigdy nie wybuduje nam nowej drogi, ale może nam wybudować wysypisko śmieci czy spalarnię bez naszej zgody.

  5. Głosy są podzielone odnośnie tego projektu, widać to na różnych forach w necie oraz na FB. Jedni chcą do Warszawy, inni nie, ale rozumiem tych co są za Warszawą, bo nie bez winy są też władze Ożarowa i innych miast. Moje pytanie jest takie? Jakie są plany rozwoju miasta i gminy? Na terenie mamy wiele firm i magazynów, dochody gminy to ponad 150 mln, coraz więcej się buduje domów czy bloków, przybywa mieszkańców, ale żeby zrobić większe zakupy trzeba jechać do Babic, Piastowa, Błonia, czy Warszawy, bo jakieś lobby blokuje zgodę na wybudowanie większego marketu niż jedyna Biedronka na rogatkach. Ożarów jest pustynią, robi się typową sypialnią, oprócz paru sklepów na Floriana z cenami z sufitu nie ma nic więcej, zero konkurencji, nawet jakby ktoś chciał coś kupić, to i tak nie ma gdzie zaparkować. Na parkanie jest baner przyłączajcie się ludzie do kanalizacji, tylko nie zapomnijcie sobie kupić pompy ze zbiornikiem za kilka tysięcy złotych. Czy tak to powinno być? Dlaczego tego nie zapewnia Gmina? Jestem z Zientarówki, ulica przy której mieszkam jest prowizorką, zebraliśmy podpisy na remont i cisza…. W tym czasie wyremontowano ulice na osiedlu Mickiewicza i następnie poza kolejnością boczne od Dmowskiego. Może dlatego że są tam domy z ogrodzeniem przewyższającym wartość mojego domu? Obawiam się, że gdyby nie osiedle JW w Kręczkach, to nie było by do tej pory linii 743, przypominam że na początku autobusy nawet nie jechały przez Ożarów, tylko Sochaczewską. Praktycznie od niedawna pojawiły się nowe połączenia z Pruszkowa i innych miejsc, z tym że nie mam przekonania żeby to była inicjatywa władz Ożarowa. Podobnych uwag i zastrzeżeń mieszkańcy mają z pewnością więcej. Nie ma komunikacji władz z mieszkańcami w jakiejś dogodnej formie. Serwis do komunikacji SISMS działa źle, informuje nie o ważnych sprawach związanych z funkcjonowaniem gminy, awariach, planowanych przerwach w dostawie energii, zanieczyszczeniu powietrza, ale o imprezach głównie kościelnych. Dlatego uważam, że jak najbardziej powinny być dwie kadencje po 4 lata nie tylko dla Burmistrzów, ale również radnych, posłów i senatorów.