Apteka w Grodzisku nie chciała sprzedać środków antykoncepcyjnych. „Klauzula sumienia”

Klientka chciała zrealizować receptę na tabletki antykoncepcyjne w jednej z aptek, w Grodzisku Mazowieckim, jednak spotkała się z odmową. Farmaceutka nie sprzedała leku, powołując się na klauzulę sumienia.
Fot. jarmoluk/pixabay.com. W grodziskiej aptece klientce odmówiono sprzedaży środków antykoncepcyjnych.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu w aptece Dr. Optima przy ul. Królewskiej w Grodzisku. Klientka, pani Agnieszka, opisała je na swoim profilu na Facebooku.

„Odebrało mi mowę. Apteka dr Optima, ul. Królewska 59, Grodzisk Mazowiecki.

– Niestety tej recepty u nas Pani nie zrealizuje! (W tonie kategorycznym)
– Dlaczego? (W klimacie autentycznej szczerej naiwności)
– My nie sprzedajemy środków antykoncepcyjnych! (W tonie rzeczowego wyjaśnienia)
– Serio? Nie mogę w to uwierzyć! (Szczerze oburzona już chcę oblać witrynę czarną farbą)
– No cóż, klauzula sumienia. (W tonie tryumfu).

Pisizm to już nie są żarty” – napisała.

Wpis zyskał ogromną popularność, udostępniono go już kilka tysięcy razy. Sprawę nagłośniły media, również te ogólnopolskie. Internauci okazali się bezlitośni, i w ostrych słowach skomentowali decyzję farmaceutki o niezrealizowaniu recepty. „W w życiu bym nie uwierzyła…brzmi jak jakiś smutny żart :(”, „Średniowiecze”, „to się nie dzieje… obudźcie mnie błagam” – pisali. „Poszukaj apteki bez sumienia. Może jeszcze takie są” – radzi inna internautka. Niektórzy już zapowiedzieli bojkot apteki przy ul. Królewskiej.

Próbowaliśmy poprosić o komentarz kierowniczkę placówki, jednak nas zbyła. – Wszelkie pytania proszę kierować do właściciela, natomiast my środki antykoncepcyjne mamy na stanie, ma pani jakieś błędne informacje. Dziękuję, do widzenia, bo mam pacjentów, muszę ich obsłużyć – powiedziała. Niestety, właściciel sieci aptek dr. Optima był równie mało rozmowny i stwierdził, że „nie będzie informował o takich rzeczach przez telefon. Dziękuję, do widzenia” – szybko się rozłączył.

Pani Agnieszka zdecydowała się skierować sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Udało jej się dowiedzieć, że recepty na środki antykoncepcyjne nie są realizowane w żadnej z aptek sieci Dr. Optima ze względu na decyzję właścicieli, którzy są Świadkami Jehowy. Z powodu braku chęci ze strony firmy do rozmowy z prasą, nie udało nam się oficjalnie potwierdzić tej informacji.

Facebooktwitterredditpinterest

2 komentarzy dla “Apteka w Grodzisku nie chciała sprzedać środków antykoncepcyjnych. „Klauzula sumienia”

  1. BZDURY! GDYBY ŚWIADKOWIE JEHOWY NIE CHCIELI SPRZEDAWAĆ ANTYKONCEPCJI, TO NIE MIELIBY JEJ W APTECE! ZNOWU KTOŚ SIEJE NIENAWIŚĆ, WSTYD!!!

  2. Uwazam ze powinni zabrac wszystkim Apteka ktore nie beda chcialy sprzedac srodki antykoncepcyjne .