SKM dojedzie do Ożarowa Mazowieckiego. Z Rembertowa przez Wolę

Za kilka lat pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej będzie można dojechać z Rembertowa do Ożarowa Mazowieckiego. Na razie przewoźnik uruchomił nowa bazę techniczno-postojową w Warszawie.
Fot. skmwarszawa.pl. W 2021 roku mają zostać uruchomione nowe połączenia SKM do Piaseczna, a w 2025 – do Ożarowa Mazowieckiego.

SKM, czyli Szybka Kolej Miejska to środek transportu cieszący się w naszym regionie ogromną popularnością. Pasażerowie chwalą sobie możliwość dotarcia w stosunkowo krótkim czasie do Warszawy np. z Pruszkowa czy Piastowa. Jest to dobra alternatywa dla zatłoczonych pociągów WKD lub KM i zakorkowanych dróg. Taką możliwość chcieliby mieć również mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego. Przedłużenie linii SKM wydaje się być tym bardziej ważne, że do tej podwarszawskiej gminy sprowadza się coraz więcej mieszkańców, a wielu z nich woli korzystać z transportu kolejowego niż dojeżdżać np. do pracy do Warszawy autem po zakorkowanych drogach.

Rozmowy na temat przedłużenia linii SKM trwają od kilku dobrych lat. Jednak – póki co – z tych działań niewiele z nich wynikało. Tymczasem, jak informuje „Gazeta Stołeczna”, SKM ogłosiła plany uruchomienia kolejnych linii. W 2021 roku ma zostać przedłużona linia S9 z Legionowa i Wieliszewa, wtedy pociągi zaczną dojeżdżać do Piaseczna. Natomiast do Ożarowa Mazowieckiego SKM najprawdopodobniej zacznie kursować w 2025 roku. Pociągi będą jeździć linią obwodową przez Dworzec Gdański do Rembertowa. – Po drodze zatrzymają się m.in. na nowych przystankach w rejonie centrów handlowych Fort Wola i Wola Park, a także przy Stalowej na Pradze – czytamy na portalu gazeta.pl. Zanim to się stanie, trzeba będzie przebudować tory w rejonie stacji Ożarów Mazowiecki i Warszawa-Gołąbki.

Uruchomienie nowych połączeń będzie możliwe m.in. dzięki dostawie nowego taboru dla SKM. 15 pociągów zostanie wyposażonych w pięć, a sześć składów – w cztery wagony. Tabor będzie dostarczany w latach 2018-22.

Na razie Szybka Kolej Miejska zakończyła modernizację bazy techniczno-postojowej na Szczęśliwicach. Wykonawca – Trakcja PRKiL S.A w systemie „Projektuj i Buduj” poprawił warunki prowadzenia usług związanych z utrzymaniem taboru SKM. Koszt wykonanych robót wyniósł niecałe 45 tys. zł netto. Prace trwały ponad dwa lata. W ramach inwestycji m. in. wyremontowano 6,5 km torów, wymieniono i wyremontowano 17 rozjazdów, wbudowano ponad 8 tys. sztuk podkładów kolejowych i zutylizowano około 10 tys. ton starego tłucznia, otoczaków i ziemi.

Najważniejszym elementem prac był remont 400-metrowej hali przeglądowo-naprawczej; w 60 procentach zmodernizowanej, a pozostałej części – wyremontowanej. Ponadto wybudowano myjnię pociągów SKM (wyposażoną w zamknięty system obiegu wody, w której można myć pociągi przy temperaturze dochodzącej do minus 25 stopni Celsjusza), a także budynek socjalno-biurowy, tym samym poprawiając warunki pracy pracowników SKM.

Facebooktwitterredditpinterest

Jeden komentarz do “SKM dojedzie do Ożarowa Mazowieckiego. Z Rembertowa przez Wolę

  1. A to nie lepiej już by było podciągnąć SKM do Płochocina, który znajduje się z II strefie ? i jest miejsce na bocznicę kolejową.