Warszawa powiększona tylko o 18 gmin?

Podczas gdy większość włodarzy gmin sąsiadujących z Warszawą prowadzi kampanię na rzecz zaniechania prac nad ustawą o jej powiększeniu, Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna w tej sprawie konsultacje społeczne. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, pod uwagę jest brane dołączenie do stolicy 18, a nie tak jak do tej pory – 33 samorządów.
Fot. Facebook/Miasto Pruszków. Większość włodarzy podwarszawskich gmin sprzeciwia się zmianom planowanym przez PiS.

Konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o zmianie ustroju miasta stołecznego Warszawy, którego autorami są posłowie Prawa i Sprawiedliwości (PiS), rozpoczęły się w poniedziałek, 13 marca. Do tej pory zakładał on przyłączenie do Warszawy 33 gmin. Tymczasem jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, zgodnie z najnowszą wersją projektu w granicach nowej metropolii miałoby znaleźć się tylko 18 miejscowości. Dziennikarze powołują się na rozmowy z samorządowcami z gmin sąsiadujących ze stolicą. Według nich, z PiS dochodzą „sygnały o możliwości złagodzenia kluczowego założenia projektu”. Do stolicy miałyby zostać włączone takie gminy, jak Michałowice czy Marki, ale już nie Góra Kalwaria i Grodzisk Mazowiecki. Takie rozwiązanie zamknęłoby usta przeciwnikom projektu Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ wśród 18 gmin, które miałyby utworzyć metropolię, sympatie polityczne rozkładały się niemal po równo. Tym samym PiS ma szansę udowodnienia, że koncepcja zmiany ustroju Warszawy nie ma związku z chęcią wygranej w najbliższych wyborach samorządowych.

Tymczasem włodarze większości gmin, o które miała zostać powiększona Warszawa według pierwotnego projektu ustawy, prowadzą kampanię na rzecz całkowitego zaniechania prac w tej sprawie. W ubiegłym tygodniu wspólnie podpisali apel do premier Beaty Szydło, w którym domagają się wycofania projektu spod obrad Sejmu. – My, niżej podpisani sygnatariusze poniższej deklaracji, w nawiązaniu do apelu samorządowców metropolii warszawskiej z dnia 4 lutego 2017 r. oraz krytycznych stanowisk wyrażonych przez rady gmin i powiatów metropolii warszawskiej, podtrzymujemy kategoryczne żądanie wycofania spod obrad Sejmu projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy (druk sejmowy nr 1259). Nowy projekt ustawy powinien być przygotowany przez Radę Ministrów, w ścisłej współpracy z samorządami, które na co dzień są najbliżej mieszkańców i ich codziennych spraw. Prace nad nowym projektem muszą się toczyć w oparciu o szerokie i uczciwe konsultacje, a nie narzucone odgórnie rozwiązania. W proces dialogu należy włączyć środowiska lokalne oraz ekspertów. Warunkiem koniecznym jest rzetelna i kompleksowa analiza konsekwencji planowanych rozwiązań: prawnych, finansowych, organizacyjno-zarządczych i innych, które będą miały wpływ na codzienne życie mieszkańców – napisali włodarze.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera unieważnił uchwałę w sprawie planowanego przeprowadzenia referendum dotyczącego powiększenia Warszawy.

Facebooktwitterredditpinterest

3 komentarzy dla “Warszawa powiększona tylko o 18 gmin?

  1. Kto za tymi politykierami trafi. W 2015 roku chcieli widzieć 40 gmin. #PiS zszedł do pułapu 33 gmin (Podkowa Leśna też miała być przyłączona do Powiatu Warszawskie/metropolii Warszawskiej), a teraz 18 gmin. Chyba to jest “Post-prawda”?
    Mazowiecki ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne metropolii warszawskiej) obejmuje 40 powiązanych funkcjonalnie gmin: m.st. Warszawa, Błonie, Brwinów, Czosnów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Jaktorów, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów.

  2. Módlmy się!!!
    Może za miesiąc będzie to 9 gmin, a za pół roku nie będzie PiS.