Wybudują parkingi Park&Ride. Żyrardów, Pruszków, Piastów, Grodzisk, Michałowice, Podkowa…

Budowa parkingów typu Park&Ride – to kolejna inwestycja w naszym regionie, która zostanie zrealizowania dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Nowe miejsca postojowe powstaną m.in. w Piastowie, Pruszkowie, Podkowie Leśnej, Grodzisku i Żyrardowie.
Fot. Hans/pixabay.com. Na nowych parkingach znajdą się miejsca zarówno dla samochodów, jak i dla rowerów.

Kilkanaście dni temu w serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy o sieci ścieżek rowerowych, która ma powstać w wielu miejscach naszego regionu dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze z tej puli zostaną przeznaczone również na budowę parkingów typu Park&Ride. To szczególnie ważna inwestycja, ponieważ w wielu gminach miejsc postojowych jest jak na lekarstwo. Teraz pojawiła się szansa, że się to zmieni. Wsparcie unijne na łączną kwotę ponad 52 mln zł otrzyma w sumie dziewięć projektów. Powstanie ponad 2 tys. nowych miejsc parkingowych dla samochodów i prawie 800 dla rowerów. Inwestycje realizowane będą na warszawskich Młocinach, w Żyrardowie, Pruszkowie i Podkowie Leśnej, a także w Kobyłce, Ząbkach, Markach, Wieliszewie, Wołominie. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy na co dzień dojeżdżają do pracy pociągami czy korzystają z komunikacji miejskiej.

Najwięcej środków trafi do Żyrardowa i Pruszkowa. To pierwsze miasto otrzyma ponad 19 mln zł na realizację projektu „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim poprzez budowę parkingów „Parkuj i Jedź”. W sumie powstanie 491 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 186 miejsc dla rowerów. Partnerem w projekcie jest gmina Grodzisk Mazowiecki. Parkingi powstaną w Żyrardowie przy ul. Towarowej i pl. Piłsudskiego oraz w Grodzisku Mazowieckim przy dworcu WKD przy ul. Piaskowej.

Z kolei projekt „Budowa parkingów „Parkuj i Jedź” w mieście Pruszków, mieście Piastów oraz w gminie Michałowice” otrzyma ponad 15 mln zł wsparcia unijnego. Dzięki jego realizacji powstanie 630 miejsc parkingowych dla samochodów oraz 212 miejsc rowerowych. Projekt będzie realizowany wspólnie z miastem Piastów i gminą Michałowice.

W Pruszkowie przy ul. Sienkiewicza powstanie parking wielopoziomowy z 392 miejscami postojowymi dla samochodów osobowych i 72 miejscami dla rowerów, a przy ul. Waryńskiego parking naziemny ze 110 miejscami postojowymi dla samochodów osobowych i 100 miejscami dla rowerów. Parking naziemny powstanie także w Piastowie przy ul. Hallera. Znajdzie się w nim 50 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 20 miejsc dla rowerów. Kolejna inwestycja realizowana będzie w gminie Michałowice przy ul. Kuchy w Regułach. Powstanie tam parking przeznaczony dla 78 samochodów osobowych i 20 rowerów.

Miasto Warszawa otrzymało dofinansowanie na realizacje trzeciego etapu projektu „Budowa parkingów strategicznych “Parkuj i Jedź””. Tym razem wsparcie otrzymała inwestycja realizowana na Młocinach, gdzie powstanie parking na 155 samochody i 24 rowery. Koszt przedsięwzięcia to blisko 4,5 mln zł. A dofinansowanie wyniesie ponad 2,7 mln zł. Wsparcie finansowe otrzyma również Podkowa Leśna. W tej miejscowości powstanie obiekt, w którym znajdzie się 61 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 21 dla rowerów. W tym przypadku koszt inwestycji to 760 tys. zł, a dofinansowanie – ponad 601 tys. zł.

Facebooktwitterredditpinterest