Dramatyczny pożar w Żyrardowie. Poszkodowani uciekali przed ogniem przez balkon [FOTO]

W jednym z mieszkań przy ul. kpt. Pałaca w Żyrardowie wybuchł pożar. W akcji gaśniczej wzięło udział sześć zastępów straży.
Fot. KP PSP Żyrardów. Mieszkańcy lokalu, w którym wybuchł pożar przeżyli dramatyczne chwile.

Do zdarzenia doszło w nocy 31 lipca w bloku przy ul. kpt. Pałaca w Żyrardowie. Strażacy otrzymali informację o godzinie 1.32. Na miejsce zostały wysłane trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Żyrardów oraz trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) z Wiskitek, Nowych Kozłowic i Korytowa. W momencie dojazdu pierwszych zastępów płomienie wydobywały się już na zewnątrz mieszkania położonego na parterze budynku. Dwóch ratowników w aparatach oddechowych podało wodę z klatki schodowej, równolegle gaszono pożar dwoma prądami wody przez okna i balkon.

Ponieważ na klatce schodowej panowało duże zadymienie uniemożliwiające ewakuację lokatorów z wyższych pięter, podjęto decyzję o ich sprowadzeniu za pomocą drabiny samochodowej. – Po rozstawieniu drabiny pod budynkiem po kolei ewakuowano ludzi z balkonów i przekazywano ich obecnym na miejscu zespołom pogotowia ratunkowego. Dwóm poszkodowanym strażacy podawali tlen. Kobiety mieszkające w spalonym mieszkaniu wyskoczyły z balkonu przed przybyciem strażaków. W wyniku upadku doznały urazów kończyn, zajęli się nimi ratownicy medyczni – informuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie mł. brygadier Piotr Grzelecki.

Pożar udało się opanować około godziny 02.51, do rana trwało dogaszanie i sprawdzanie pomieszczeń za pomocą kamery termowizyjnej oraz czujników tlenku węgla. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały łącznie cztery osoby w tym jedno dziecko. Na miejscu obecny był komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciel zarządcy budynku czyli Żyrardowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ŻSM), któremu po ugaszeniu przekazano miejsce pożaru. Dochodzeniem przyczyn wybuchu ognia zajęli się wezwani na miejsce policjanci. W akcji trwającej ponad pięć godzin brało udział 21 strażaków.
pozar-palaca-zyrardow-2

pozar-palaca-zyrardow-3

pozar-palaca-zyrardow-4

pozar-palaca-zyrardow-5

pozar-palaca-zyrardow-8

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie

Facebooktwitterredditpinterest

Jeden komentarz do “Dramatyczny pożar w Żyrardowie. Poszkodowani uciekali przed ogniem przez balkon [FOTO]

  1. W pierwszej kolejności należy “pogratulować” wszystkim przedstawicielom SM w Żyrardowie za bardzo pomysłowe zlikwidowanie jakichkolwiek dróg dojazdowych, jak również ludziom sadzącym drzewka tuż przy blokach. Masa płotków, zupełny brak możliwości podjechania wozów strażackich – zero wyobraźni/ Współczuje strażakom i jednocześnie gratuluję, bo naprawdę musieli się napocić, a widziałem to na własne oczy.
    Kwestią czasu tylko jest, kiedy przy podobnym wypadku zginą ludzie, bo nikt nie zdoła się przedostać z akcją ratunkową. Zastanawiam się, czy te kwestie o których pisałem powyżej, są konsultowane z jakimkolwiek inspektorem p.poż.
    Raz jeszcze wyrazy uznania dla strażaków – czapki z głów Panowie.