Kompletny brak wyobraźni! Znów ktoś zostawił psa w rozgrzanym samochodzie

Kilka tygodni temu w serwisie zachodniemazowsze.info informowaliśmy o właścicielu, który w rozgrzanym samochodzie zostawił trzy psy i poszedł na zakupy. Okazuje się, że takie sytuacje mają miejsce znacznie częściej.
Fot. grodzisk.pl. Mały piesek pozostawiony w nasłonecznionym samochodzie nie miał żadnej możliwości ochłodzenia się.

W Grodzisku Mazowieckim pewien kierowca zaparkował swój samochód na parkingu przed urzędem miejskim. W środku zostawił psa. Bez wody, bez uchylonych okien. Samochód nagrzewał się jak piekarnik, a zwierzę nie miało żadnej możliwości ochłodzenia. – Gorąco na zewnątrz powodowało nagrzewanie się metalowej puszki, jaką był w tym momencie samochód, co można porównać z uruchomieniem piekarnika. W środku umęczony pies. Ludziom jest gorąco, mają na sobie letnie ubrania, a zwierzę futra nie zdejmie – informują grodziscy strażnicy miejscy.

Okazało się, że kierowca nie był interesantem urzędu tylko poszedł na „chwilę” coś załatwić na deptaku miejskim. Takie tłumaczenie nie jest argumentem, ponieważ chwila chwili nie jest równa. Dla jednego pięć minut, dla innego pół godziny. A dla psa te chwile to męczarnia. Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi, może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia. W tym przypadku właściciele również nie pozostaną bezkarni. Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad czworonogami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako “wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu”.

Straż Miejska w Grodzisku Mazowieckim po raz kolejny przypomina, aby w upały nie pozostawiać w samochodzie zwierząt, zwłaszcza że fala upałów ma potrwać dłuższy czas. – Prosimy o wyobraźnię właścicieli i uwrażliwiamy na ten problem kierowców podróżujących z pupilami – apelują mundurowi.

Więcej na temat mężczyzny, który w maju przed supermarketem w Grodzisku zostawił w rozgrzanym polonezie trzy psy można przeczytać TUTAJ.

Facebooktwitterredditpinterest