Masz te mrożone warzywa w lodówce? To lepiej je wyrzuć. Właśnie zostały wycofane z rynku. Podobnie jak dwa popularne leki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) zadecydował o wycofaniu ze sprzedaży wadliwej partii popularnego syropu na kaszel Rubital Forte oraz środka leczniczego Alka-Prim. Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zakazał sprzedaży mrożonych brokułów firmy Oerlemans Foods Polska sp. z o.o.
Fot. Meditations/pixabay.com. Ze sprzedaży została wycofana m.in. partia mrożonych brokułów.

Brokuły uchodzą za jedne z najzdrowszych warzyw, mają działanie antynowotworowe. Można z nich przygotować naprawdę pyszne potrawy. Trzeba mieć się jednak na baczności. Główny Inspektorat Sanitarny podjął właśnie decyzję o wycofaniu z rynku mrożonych brokułów firmy Oerlemans Foods Polska sp. z o.o. Dokładnie chodzi o mrożone brokuły marki Saint Eloi, numer partii: 4527040 2/1, wielkość opakowania: 450 g, z datą końcową do spożycia określoną na sierpień 2018 roku. Wykryto w nich poziom pozostałości pestycydu – chlorpiryfosu przekraczający najwyższy dopuszczalny poziom (NDP) określony dla tego typu produktów w przepisach prawa żywnościowego. Jak czytamy w komunikacje opublikowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny, po otrzymaniu informacji o wykrytym zagrożeniu firma Oerlemans Foods Polska sp. z o.o. poinformowała o uruchomieniu procedury wycofania kwestionowanego produktu z rynku. Dodatkowo firma podjęła działania mające na celu identyfikację dostawców kwestionowanej partii. Produkty Saint Eloi są dostarczane m.in. do sieci supermarketów InterMarche.

Z kolei Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju partię popularnego syropu na kaszel Rubital Forte. Powodem takiej decyzji było wykrycie nieprawidłowości, która „może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla konsumentów”. Chodzi dokładnie o syrop Rubital Forte (Althaeae radicis maceratio) 1,73 g/5 ml o numerze serii: 010317 z datą ważności do marca 2020 roku. Produkt ten jest stosowany jako środek wspomagający leczenie zapalenia gardła, krtani i przełyku oraz różnych objawów stanów zapalnych dróg oddechowych takich jak kaszel, chrypka, nieżyt oskrzeli czy przeziębienie. Decyzję o wycofaniu z rynku tego środka GIF podjął ze względu na zidentyfikowanie w części opakowań ulotki przeznaczonej dla produktu leczniczego Peroxygel 3.0 zamiast dla syropu prawoślazowego. Co ważne, sam produkt nie jest wadliwy.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął również decyzję o wycofaniu z rynku partii popularnego środka przeciwbólowego Alka-Prim. W tym przypadku przyczyną jest „zniekształcenie opakowania bezpośredniego, będące wynikiem wewnętrznej reakcji substancji pomocniczej z woda zawartą w produkcie”. Dokładnie chodzi o partię leku Alka-Prim (Acidum acetylsalicylium), tabletki musujące 330 mg, 10 tabletek, numer serii 30417, data ważności kwiecień 2019 rok, producent Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Facebooktwitterredditpinterest