Nowa sygnalizacja świetlna aż w sześciu dzielnicach

Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) wybuduje sygnalizacje świetlne na siedmiu kolejnych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku.
Fot. ZDM Warszawa. Nowa sygnalizacja świetlna pojawi się m.in. na skrzyżowaniu ulic Kajki i Odrodzenia.

Nowe światła powstaną na Bielanach, Bemowie, Woli, Włochach, Wilanowie i w Wawrze. Przetarg podzielono na części, w zależności od lokalizacji. Prace zaplanowano na siedmiu skrzyżowaniach: Kajki – Alpejska, Kajki – Odrodzenia (część 1), Drewny – Przyczółkowa (bliżej granicy miasta, część 2), al. Krakowska – Lipowczana (część 3), Leszno – Karolkowa (część 4), Lazurowa – Dywizjonu 303 (część 5) oraz Pułkowa – Dziwożony (cześć 6).

Nowe sygnalizacje będą działać w pełnej koordynacji z sąsiednimi światłami. Zostaną one wyposażone w detekcję uczestników ruchu, nowoczesne sygnalizatory LED oraz sygnalizację akustyczną. Łącznie na wszystkie części oferty złożyło pięciu wykonawców. Ich cena, w zależności od skrzyżowania, waha się od 54 tys. do 221 tys. zł. Wykonawcy wybrani w przetargu będą mieć 180 dni na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego, zawierającego także pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót.

Jak informują urzędnicy z warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich, nadrzędnym celem każdej z tych inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu. W bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowań Kajki – Alpejska i Kajki – Odrodzenia znajdują się szkoły (podstawowa, gimnazjum i liceum) oraz szpital. Skrzyżowanie Drewny i Przyczółkowej to z kolei miejsce, w którym duże natężenie ruchu (wylot i wlot do miasta) spotyka się z koniecznością obsłużenia ruchu pieszego i rowerowego oraz ruchu lokalnego z ulicy Przyczółkowej. Podobnie jest na ul. Pułkowej na granicy z Łomiankami. Ze względu na duży ruch i znaczne prędkości osiągane przez pojazdy, występują tu trudności z przejazdem przez skrzyżowanie.

Na skrzyżowaniu al. Krakowskiej i ul. Lipowczana sygnalizacja zapewni przechodniom bezpieczne przekraczanie jezdni i torowiska tramwajowego (trzy pasy, intensywny ruch w al. Krakowskiej). Podobnie na skrzyżowaniu ul. Leszno i Karolkowej, gdzie dochodzi do wypadków z pieszymi przechodzącymi przez ul. Leszno. Duże natężenie ruchu i bliskość osiedli mieszkaniowych oraz przystanków komunikacji miejskiej ma także miejsce w rejonie skrzyżowania Lazurowej i Dywizjonu 303. Sygnalizacja usprawni ruch w tym rejonie i ułatwi wyjazd z osiedli przy ul. Dywizjonu 303 (dodatkowo, w ramach budżetu partycypacyjnego, na skrzyżowaniu powstanie pas do prawoskrętu z ul. Dywizjonu 303 w ul. Lazurową).

Źródło: ZDM Warszawa

Facebooktwitterredditpinterest