Porozumienie podpisane! Będzie więcej ścieżek rowerowych dla Żyrardowa, Grodziska, Michałowic, Pruszkowa, Podkowy i Milanówka

Włodarze sześciu gmin podpisali porozumienie o współpracy i wspólnym ubieganiu się o środki unijne z przeznaczeniem na rozbudowę sieci zintegrowanych tras rowerowych. Jeśli dofinansowanie uda się pozyskać, na terenie naszego regionu powstanie ponad 20 km nowych ścieżek.
Fot. michalowice.pl. Nowe ścieżki rowerowe powstaną m.in. w Michałowicach.

Do podpisania porozumienia doszło pod koniec lipca w Żyrardowie. Wzięli w nim udział: prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński, zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego Tomasz Krupski, burmistrz Milanówka Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński, prezydent Pruszkowa Jan Starzyński i wójt Michałowic Krzysztof Grabka. – Dziękuję, że wspólnie potrafiliśmy zaufać sobie – powiedział prezydent Jasiński. – Decyzję o współpracy podjęliśmy bardzo szybko, aby zdążyć na czas z wnioskiem i wykorzystać szanse, bo w ramach współpracy szanse na pozyskanie środków z UE mamy znacznie większe. Mam nadzieję, że po raz kolejny spotkamy się w tym samym gronie już na podpisaniu umowy o dofinansowanie naszego wspólnego projektu – dodał.

Projekt zakłada stworzenie zintegrowanych tras rowerowych na terenie sześciu gmin partnerskich, o łącznej długości około 20 km. – Wchodząc w realizację tego projektu nie myślimy kategoriami granic administracyjnych. Naszym celem jest tworzenie udogodnień dla mieszkańców naszej gminy i gmin z nami sąsiadującymi. Dzięki temu projektowi stworzymy ułatwienia międzygminne i zniwelujemy granice administracyjne. Na tym nam najbardziej zależy – powiedział Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Wspólny projekt pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych – Etap II” przygotowany został podobnie jak I etap, dzięki czemu będzie można ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

W Żyrardowie ma powstać łącznie prawie 5 km nowych dróg rowerowych: od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei (po byłym rowie burzowym); w ul. Spacerowej – od ul. Mireckiego do ul. Okulickiego; w ul. Opolskiej – od ul. Reymonta do ul. Rolnej; w ul. Ziołowej – od skrzyżowania z ul. Rolną do granicy miasta oraz w ul. Mireckiego – od dawnego rowu burzowego do ul. Procnera. Jeśli chodzi o Grodzisk Mazowiecki projekt zakłada budowę ścieżek wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 579 od ul. Kasieńki do świetlicy w Natolinie (ok. 370 m) i wzdłuż ul. Bałtyckiej – od tunelu PKP do ul. Zachodniej (ok. 800 m) oraz budowę dwóch wiat rowerowych przy PKP (ul. 1 Maja).

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia. Wynik postępowania konkursowego powinniśmy poznać w listopadzie. Planowany termin zakończenia realizacji projektu to 30 czerwca 2020 roku. Przypomnijmy, że w pierwszym etapie projektu, który właśnie się rozpoczął, powstanie w sumie 36 km tras rowerowych, z czego ponad 8 km na terenie Żyrardowa. Będą to ścieżki rowerowe w ulicach: Bohaterów Warszawy, Al. Wyzwolenia, Towarowej, POW, Radziwiłłowskiej, Wyspiańskiego, Skrowaczewskiego, Żeromskiego i Okulickiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych na terenie Żyrardowa w etapie I, to ponad 8,2 mln zł, z czego około 6,6 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

Facebooktwitterredditpinterest