Warszawiacy będą mieli nowe mieszkania. Kto je otrzyma?

Przy ul. Korzona w Warszawie powstanie budynek mieszkalny dla 64 rodzin. Z kolei w bloku przy ul. Radzymińskiej znajdą się mieszkania dla 190 rodzin. To inwestycje realizowane w ramach programu Mieszkania2030.
Fot. ulleo/pixabay.com. Nowe bloki powstaną przy ul. Korzona i Radzymińskiej.

Pod koniec kwietnia Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Północ Sp. z o.o. podpisało umowę z firmą Dorbud S.A. na budowę 64 mieszkań przy ul. Korzona na Targówku. Koszt całego przedsięwzięcia to 12 mln zł, w tym 10,67 mln zł to wartość umowy z wykonawcą. Zakończenie jest planowane na 30 października 2018 roku. 45 lokali zostanie przeznaczonych na wynajem dla mieszkańców, którzy nieznacznie (do 10 proc.) przekraczają kryterium dochodowe, aby otrzymać mieszkanie komunalne. Te mieszkania warszawiacy będą wynajmować bezpośrednio od miasta. Pozostałe 19 lokali TBS Warszawa Północ sp. z o.o. wynajmie osobom wskazanym przez stołeczny ratusz – zgodnie z założeniami programu Mieszkania2030, będą to warszawiacy, którzy przekraczają kryterium dochodowe do otrzymania mieszkania komunalnego o 10-40 proc.

– Te mieszkania trafią do warszawiaków, przede wszystkim do rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami, seniorów, którzy nie mogą pozwolić sobie na komercyjny kredyt i równocześnie nie kwalifikują się, aby uzyskać mieszkanie komunalne. Ta inwestycja to dowód na to, że konsekwentnie realizujemy założenia programu Mieszkania2030. Dodatkową wartością jest to, że mieszkania powstaną na terenie objętym rewitalizacją – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Chcesz kupić mieszkanie na warszawskim Ursusie? Sprawdź oferty portalu GetHome.pl: mieszkania na sprzedaż Ursus i znajdź wymarzoną nieruchomość.

Nowe bloki

Blok przy ul. Korzona będzie pięciokondygnacyjnym budynkiem z podziemnym garażem. 56 z 64 mieszkań zostało zaprojektowanych jako jedno i dwupokojowe, część na ostatnim piętrze będzie posiadała dodatkowo antresole o powierzchni od 11 do 14 mkw., kilka – tarasy między 4,5 -6 mkw. Powierzchnia mieszkań wyniesie od 27 mkw. (1 pokój + aneks kuchenny + łazienka) do 75 mkw. (4 pokoje + kuchnia+ łazienka+ WC). Wszystkie mieszkania na parterze będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkowo, dwa mieszkania zostały przewidziane do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami (zaprojektowano m.in. powiększone łazienki z odpowiednim wyposażeniem i szersze drzwi wewnętrzne). Na ścianach w pokojach będą białe tynki gipsowe, w łazienkach – glazura, na podłogach panele i gres, kuchnie wyposażone w zlewozmywak z szafką i kuchenkę elektryczną, a łazienki – w podstawową armaturę i biały montaż.

Również na Targówku, w rejonie ul. Radzymińskiej, powstanie budynek dla co najmniej 190 rodzin. W maju została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej. Wykonawcą jest firma Marbud-Inwest Projektowanie i Realizacja Inwestycji B. Siudalski, W. Kostrowicki Spółka Jawna, a koszt zamówienia to blisko 1,5 mln zł. Projekt ma być gotowy do końca listopada. Ta inwestycja również będzie realizowana w ramach programu Mieszkania2030. Plany inwestycyjne zakładają od czterech do ośmiu nadziemnych kondygnacji i jedną podziemną, przeznaczenie części parterowej na lokale usługowe. Szacunkowy termin rozpoczęcia budowy to drugi kwartał 2018 roku, a przewidywany koszt inwestycji to około 38 mln zł.

Ponad ćwierć miliarda złotych na mieszkania w 2017 roku
W 2017 roku ratusz przeznaczył na miejskie mieszkania łącznie 264,3 mln zł, w tym m.in. 66,4 mln zł na modernizacje i przyłączenie budynków do centralnego ogrzewania (z czego 50,6 mln zł w obszarze rewitalizacji), 109,6 mln zł na naprawy i remonty mieszkań, 42,3 mln zł na budownictwo prowadzone przez dzielnice oraz 46 mln zł na inwestycje mieszkaniowe Towarzystw Budownictwa Społecznego.

100 tysięcy mieszkań dla warszawiaków
Przypomnijmy, że w ramach programu Mieszkania2030 władze stolicy planują powiększenie miejskiego zasobu o 15 tys. mieszkań. Nowa polityka mieszkaniowa jest tworzona wraz z warszawiakami. – Chcemy, żeby do 2030 roku zasób miejskich mieszkań zwiększył się do ponad 100 tysięcy. W tym celu dostarczymy 15 tysięcy nowych lokali. Naszym wyzwaniem jest przygotowanie oferty dla każdego, kto zdecyduje się żyć w Warszawie – bez względu na wiek czy dochody. Chodzi przede wszystkim o osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym – mówiła w grudniu 2016 roku prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Obecnie w stolicy jest blisko 85 tysięcy mieszkań miejskich (w tym 2,6 tys. zrealizowanych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego). Z uwagi na cele wskazane w strategii Warszawa2030 rozwijane są poniższe segmenty mieszkań: społeczne – dla osób zagrożonych wykluczeniem, mieszkania treningowe, chronione; komunalne – dla osób o niskich dochodach; Towarzystwa Budownictwa Społecznego – dla osób, których dochody są za wysokie na uzyskanie mieszkania komunalnego, jednak zbyt niskie, aby otrzymali kredyt na kupno własnego mieszkania; najem komercyjny – dla osób o wyższych dochodach, budowane zarówno przez miejskie spółki, jak i sektor prywatny. Rozwijanie dwóch ostatnich segmentów pozwoli miastu posiadać ofertę skierowaną do większej grupy mieszkańców, nie tylko do tych o najniższych dochodach. Dodatkowo, cały czas będą remontowane i modernizowane już istniejące mieszkania, aby podwyższać ich standard.

warszawa-mieszkanie-2

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest