Przyszedł Ksawery i wieje. Bardzo mocno wieje

Do piątku, 6 października, do godziny 5.00 mieszkańcy Warszawy i okolic muszą liczyć się z podmuchami bardzo silnego wiatru. Wszystkiemu jest winny orkan Ksawery.
Fot. archiwum KP PSP Żyrardów. Duże spustoszenie poczyniły wichury, które miały miejsce w czerwcu tego roku.

Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje na obszarze województwa mazowieckiego w czwartek, 5 października, od godz. 19.00, do piątku, 6 października do godz. 5.00, wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/godz. do 50 km/godz., z porywami do 60 km/godz. w subregionie wschodnim, do 70 km/godz. w północnym, do 80 km/godz. w centralnym i zachodnim oraz do 115 km/godz. w subregionie południowym, z północnego zachodu i zachodu. Za obecną sytuację pogodową odpowiada orkan Ksawery, który nadciągnął nad Polskę z zachodniej części Europy.

Urzędnicy zwracają uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności, usunięcie nieprzytwierdzonych przedmiotów z balkonów i nieparkowanie samochodów pod drzewami. W Warszawie, w sprawie połamanych drzew można skontaktować się z Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115, skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Warszawa 19115, portalu www.warszawa 19115 lub zadzwonić pod nr 19115 – i poinformować o zdarzeniu, a MCK od razu skieruje sprawę do odpowiednich służb.

O tym, jak należy zabezpieczyć się przed wichurami, informują urzędnicy z Łomianek:
– należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki oraz inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a które mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi,
– należy nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatry przekraczają 70 km/h
– należy unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi i liniami energetycznymi
– nie wolno prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków
– w przypadku podróży samochodem, warto przełożyć ją do czasu poprawy pogody
– należy przestawić samochód spod drzewa, tablicy reklamowej lub słupa energetycznego.

orkan-ksawery-zachodnie-mazowsze

Facebooktwitterredditpinterest