Afrykański Pomór Świń dotarł na teren powiatu warszawskiego zachodniego. Czy jest się czego bać?

Starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński kilka dni temu zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ma to związek z wystąpieniem na terenie gminy Izabelin przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń (AFS).
Fot. Mikołaj Grycuk/wikipedia.org. Tablice ostrzegające przed afrykańskim pomorem świń przy drodze w gminie Gródek.

Starosta powiatu warszawskiego zachodniego, na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii, w czwartek, 23 listopada zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin oraz służb, straży i inspekcji działających na terenie powiatu, jak również przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Wojewódzkiego CZK, Kampinoskiego Parku Narodowego, ARiMR i kół łowieckich. Spotkanie było poświęcone przekazaniu informacji dotyczącej odnotowania przypadku zachorowania wśród dzików na ASF – Afrykański Pomór Świń w powiecie warszawskim zachodnim i planowanym działaniom, które będą miały na celu zwalczanie choroby.

Afrykański Pomór Świń to choroba, którą wywołuje wirus DNA. Narażone na nią są dziki oraz trzoda chlewna. Choroba ma ostry przebieg. Zabronione jest leczenie, ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się. Zwierzęta chore i podejrzane są zabijane. U zwierząt (świń domowych i dzików) objawy mogą wystąpić w postaci: osłabienia, zaburzenia w poruszaniu się, utraty orientacji, ograniczonego odruchu ucieczki, sinicy skóry uszu, brzucha i boków ciała, duszności, pienistego lub krwistego wycieku z nosa, biegunki, podwyższonej temperatury ciała do 41-42 st. C.

Podczas spotkania Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach wyniki badań potwierdzających wykrycie wirusa ASF u czterech padłych dzików znalezionych w miejscowości Laski, w gminie Izabelin. Pierwsze przypadki martwych dzików odkryto w okolicach Legionowa. Pomimo naturalnej bariery jaką jest rzeka Wisła, choroba przedostała się na lewy brzeg. Zagrożeniem objęte są głównie gminy: Łomianki, Izabelin i Stare Babice. Zostają one objęte strefą czerwoną co oznacza, że na tych obszarach obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń, dzików oraz ich mięsa.

Służby uspokajają, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

W przypadku znalezienia padłego dzika nie należy go dotykać i zgłosić ten fakt do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ożarowie Mazowieckim, tel. 22 733 72 90, najbliższego komisariatu policji lub straży gminnej. Nie należy też dokarmiać dzików. Więcej informacji o ASF można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

W razie pytań należy się kontaktować z:

Powiatowym Lekarzem Weterynarii – 694 495 648

Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego – (22) 731 70 03, 604 558 951

Głównym Inspektoratem Weterynarii – (22) 623 17 17, (22) 623 20 89

Rzecznikiem prasowym wojewody mazowieckiego – 696 652 782

Policją – 112

Urzędnicy zaznaczają, że będą na bieżąco informować o dalszym przebiegu sprawy.

Facebooktwitterredditpinterest