Koleją Hyperloop do lotniska w Baranowie?

Kilkanaście dni temu rząd podjął uchwałę w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Znalazł się w niej zapis o możliwości budowy kolei Hyperloop.
Fot. youtube.com. Czas pokaże, czy do lotniska w Baranowie dojedziemy supernowoczesną koleją.

O budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) mówi się już od kilku dobrych lat. We wrześniu, w mediach pojawiła się informacja o tym, że gigantyczne lotnisko ma powstać w Stanisławowie koło Baranowa (powiat grodziski). Wszyscy czekali na oficjalne potwierdzenie tej informacji przez rząd, a dokładniej – na konkretną uchwałę dotyczącą realizacji tej inwestycji. Taki dokument został przyjęty przez Radę Ministrów 7 listopada. Konkretnie chodzi tu o przedstawioną przez pełnomocnika rządu do spraw budowy CPK Mikołaja Wilda „Koncepcję przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. W ramach przedsięwzięcia ma powstać nie tylko gigantyczne lotnisko, ale zostanie również rozbudowana i zmodernizowana sieć kolejowa wraz z węzłem.

Co ciekawe, w uchwale podjętej przez rząd znalazł się zapis o możliwości budowy superszybkiej kolei próżniowej Hyperloop poruszającej się z prędkością od 600 do 1200 km na godzinę. Miałaby ona powstać między Łodzią a Warszawa i z jednego do drugiego miasta dowiozłaby pasażerów nawet w…sześć minut. Połączyłaby też te dwie lokalizacje z lotniskiem w Baranowie. Brzmi jak science fiction? Być może, jednak w w koncepcji dotyczącej budowy lotniska znalazł się nawet konkretny termin powstania nowatorskiej kolei – ma to być rok 2030. W serwisie businessinsider.com.pl, Mikołaj Wild podkreślił, że CPK musi być „Hyperloop-friendly”, co oznacza że jego projekt będzie musiał zakładać dostateczne rezerwy przestrzenne, „abyśmy nie byli zaskoczeni przez wdrożenie tej technologii”. Wild dodał też, że CPK może również stymulować innowacyjne rozwiązania w zakresie transportu. Koszt budowy Hyperloop ma być niższy niż budowa alternatywnej Kolei Dużych Prędkości.

Centralny Port Komunikacyjny ma docelowo obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie. Pierwsza faza budowy ma pochłonąć około 35 mln zł. Według planów, zostanie otwarty w 2027 roku. W ramach realizacji inwestycji planowana jest również przebudowa autostrady A2 oraz budowa Autostradowej Obwodnicy Warszawy.

Facebooktwitterredditpinterest