Już myślą o kadrze fachowców dla Centralnego Portu Komunikacyjnego

Pod koniec listopada w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z myślą o tej inwestycji władze lokalnych samorządów już myślą o wyszkoleniu przyszłych pracowników.
Fot. ThePixelman/pixabay.com. Zdaniem urzędników z żyrardowskiego starostwa, już trzeba myśleć o przygotowaniu profesjonalnych kadr dla przyszłego lotniska.

Podczas spotkania ministrowie Mikołaj Wild i Maciej Małecki przedstawili koncepcję budowy portu, a prezentację poprzedzili wynikami analizy rynku lotniczego w Polsce i w Europie, analizy kondycji Polskich Linii Lotniczych LOT, perspektywą rozwoju połączeń kolejowych oraz wskazaniem niszy, jaką jest budowa portu tranzytowego obsługującego 50 mln pasażerów.

Inwestycja taka nie jest oczywiście obojętna dla regionu, zwłaszcza dla mieszkańców. Decyzje środowiskowe, ewentualne protesty, kwestie wykupu gruntów, uciążliwości sąsiedztwa – te aspekty są wkalkulowane w przedsięwzięcie. Na konferencji jednak przeważały opinie, że port jest ogromną szansą rozwojową dla powiatów i to w wielu dziedzinach. Nowa sieć połączeń kolejowych i drogowych, ogromny obszar zabudowany portem oraz inwestycje powstające wokół stworzą nową kulturę aglomeracyjną między Sochaczewem, Żyrardowem a Grodziskiem Mazowieckim. CPK to także planowane 40 tys. miejsc pracy, a trzy razy tyle wokół (nowe firmy usługowe, transportowe, hotele, kolej etc.).

Zdaniem urzędników z żyrardowskiego starostwa, już trzeba myśleć o przygotowaniu profesjonalnych kadr. Te zaś mają opuszczać mury przede wszystkim szkół branżowych i techników. W tym roku szkolnym wystartowała klasa stewardes i obsługi naziemnej pod patronatem PLL LOT w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. W przyszłym roku ruszają klasy kolejowe w technikum Zespołu Szkół w Mszczonowie i w szkole branżowej Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie pod patronatem PKP Intercity. – Żeby za dziesięć lat zaspokoić zapotrzebowanie portu, już teraz samorząd powiatowy powinien otrzymać wsparcie na kształcenie zawodowe obejmujące promocję szkolnictwa zawodowego oraz doposażenie otwieranych nowych kierunków – postulował podczas konferencji Adam Lemiesz, dyrektor wydziału oświaty żyrardowskiego starostwa. – Wsparcie takie niewątpliwie korzystnie wpłynęłoby na rozwój żyrardowskich szkół. Oczywiście władze samorządu powiatowego, tak jak czynią do tej pory, będą monitorowały sytuację. Każda innowacja pedagogiczna i nowy kierunek będzie szczególnie analizowany i wprowadzany do oferty edukacyjnej powiatowych szkół – czytamy na stronie internetowej żyrardowskiego starostwa.

Źródło: powiat-zyrardowski.pl

Facebooktwitterredditpinterest