SKM-ką na Bemowo, do Ożarowa Mazowieckiego i Piaseczna

Stale rosnąca liczba mieszkańców gmin sąsiadujących z Warszawą i dzielnic peryferyjnych zmusza władze do podejmowania decyzji dotyczących nowych rozwiązań komunikacyjnych. Jednym z nich ma być rozszerzenie linii Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) na Bemowo, do Ożarowa Mazowieckiego i Piaseczna.
Fot. youtube.com. W 2021 roku mają zostać uruchomione nowe połączenia SKM do Piaseczna, a w 2025 – do Ożarowa Mazowieckiego.

SKM, czyli Szybka Kolej Miejska to środek transportu, który w naszym regionie cieszy się w ogromną popularnością. Pasażerowie chwalą sobie możliwość dotarcia w stosunkowo krótkim czasie do Warszawy np. z Pruszkowa czy Piastowa. Jest to dobra alternatywa dla zatłoczonych pociągów WKD lub KM i zakorkowanych dróg. Taką możliwość chcieliby mieć również mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego. Przedłużenie linii SKM wydaje się być tym bardziej ważne, że do tej podwarszawskiej gminy sprowadza się coraz więcej mieszkańców, a wielu z nich woli korzystać z transportu kolejowego niż dojeżdżać np. do pracy do Warszawy autem po zakorkowanych drogach.

Już w 2014 roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że kolej pełni kluczową rolę w systemie transportowym stolicy. – Przeprowadzone prace modernizacyjne znacznie zwiększą efektywność tej gałęzi transportu, co w przyszłości pozwoli nam na uruchomienie nowych połączeń Szybkiej Kolei Miejskiej i integrację kolei z metrem, tramwajami i autobusami. Skorzystają na tym pasażerowie – mówiła trzy lata temu.

Rozmowy na temat przedłużenia linii SKM trwają jeszcze dłużej. Jednak – póki co – z tych działań niewiele wynikało. Kilka miesięcy temu „Gazeta Stołeczna” poinformowała, że SKM ogłosiła plany uruchomienia kolejnych linii. W 2021 roku ma zostać przedłużona linia S9 z Legionowa i Wieliszewa, wtedy pociągi zaczną dojeżdżać do Piaseczna. Natomiast do Ożarowa Mazowieckiego SKM najprawdopodobniej zacznie kursować w 2025 roku. Pociągi będą jeździć linią obwodową przez Dworzec Gdański do Rembertowa. – Po drodze zatrzymają się m.in. na nowych przystankach w rejonie centrów handlowych Fort Wola i Wola Park, a także przy Stalowej na Pradze – czytamy na portalu gazeta.pl. Zanim to się stanie, trzeba będzie przebudować tory w rejonie stacji Ożarów Mazowiecki i Warszawa-Gołąbki. W związku z tą inwestycją, najprawdopodobniej powstaną również nowe przystanki – przy ul. Połczyńskiej, Górczewskiej i Radzymińskiej. Konieczna będzie również modernizacja dworca w Ożarowie Mazowieckim. Dokładna data realizacji tych inwestycji nie jest jednak jeszcze znana.

Facebooktwitterredditpinterest