Coraz bliżej cyfrowej rewolucji w systemie biletowym ZTM

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego pracuje nad nowym, cyfrowym systemem biletowym. Według wstępnych szacunków, ma on zostać wdrożony w 2023 roku.
Fot. niekverlaan/pixabay.com. Dotychczas istniejące bilety kartonikowe zostaną prawdopodobnie zastąpione przez inne, nowocześniejsze nośniki.

O tym, że obecny system biletowy w Warszawie i okolicach jest przestarzały i mało komfortowy dla pasażerów, wiadomo nie od dziś. Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) już od dłuższego czasu prowadzi analizy nad wdrożeniem nowego, bardziej elastycznego rozwiązania. Rozważane jest wycofanie biletów kartonikowych i zastąpienie ich innymi nośnikami np. wielorazowymi, papierowymi kartami zbliżeniowymi. W grę wchodzi również wykorzystanie w większym stopniu telefonów komórkowych i kart płatniczych. System od razu pobierałby z karty odpowiednią kwotę bez konieczności posiadania biletu.

– Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której zmiana taryfy będzie rzeczą łatwiejszą do wprowadzenia, a opłaty będą bardziej płynne – na przykład zależne od czasu podróżowania. Pojawia się wątek systemów check-in–check-out, czyli inteligentnych rozwiązań, ale dzisiaj nie można przesądzać o żadnych rozwiązaniach – powiedział w rozmowie z serwisem transport-publiczny.pl Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

Nowy system ma być bardziej elastyczny i funkcjonalny. Ma na celu podniesienie komfortu przewozu, zwiększenie funkcjonalności karty miejskiej, wreszcie zapewnienie łatwego i szerokiego dostępu do biletów. Takie rozwiązania już funkcjonują w Londynie, a także w Polsce, w Świebodzicach. Wkrótce miałyby zacząć działać w aglomeracji warszawskiej. To jednak dość odległa przyszłość. Nowe zasady nie zaczną obowiązywać wcześniej niż w 2023 roku. Na razie stołeczny ratusz powołał komitet sterujący, czyli zespół, który ma opracować wstępne założenia nowego systemu. Koszt jego uruchomienia jest szacowany na 500-600 mln zł i miałby zostać pokryty z budżetu miasta, w grę wchodzą też rozwiązania oparte na partnerstwie prywatno-publicznym.

Facebooktwitterredditpinterest