Już prawie 200 przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń!

W Warszawie i okolicach odkryto blisko 200 przypadków martwych dzików zarażonych Afrykańskim Pomorem Świń (AFS). Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi, niemniej warto zapoznać się z informacjami przekazanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii.
Fot. wet.uwm.edu.pl. Afrykański Pomór Świń cechuje się wysoką zakaźnością i zaraźliwością.

Pierwsze przypadki martwych dzików odkryto w okolicach Legionowa. Pomimo naturalnej bariery jaką jest rzeka Wisła, choroba przedostała się na lewy brzeg. Padłe zwierzęta znaleziono m.in. w Laskach koło Izabelina, a także w samej Warszawie – na Saskiej Kępie i Wilanowie. W sumie, od połowy listopada znaleziono już 183 martwe dziki. Zagrożone są gminy z powiatu warszawskiego m.in.: Łomianki, Izabelin i Stare Babice, w związku z tym zostały objęte tzw. czerwoną strefą, co oznacza, że na tych obszarach obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń, dzików oraz ich mięsa. Pod koniec listopada starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podobną decyzję podjęto w powiecie nowodworskim.

Afrykański Pomór Świń to choroba, którą wywołuje wirus DNA. Narażone na nią są dziki oraz trzoda chlewna. Choroba ma ostry przebieg. Zabronione jest leczenie, ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się. Zwierzęta chore i podejrzane są zabijane. Charakterystycznymi objawami choroby są: osłabienie, zaburzenia w poruszaniu się, utrata orientacji, ograniczony odruch ucieczki, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, duszności, pienisty lub krwisty wyciek z nosa, biegunka, podwyższona temperatura ciała do 41-42 st. C.

Służby uspokajają, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

– jeżeli to możliwe, oznaczyć miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;

– powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;

– zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

W związku z zagrożeniem ASF:

– w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;

– należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);

– nie spuszczać psów ze smyczy;

– należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;

– należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Więcej informacji o ASF można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

afrykanski-pomor-swin-mazowieckie-2

Fot. wiw.mazowsze.pl

Facebooktwitterredditpinterest