Skandal w komendzie stołecznej. Mundurowi za pieniądze informowali holowników o wypadkach

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem funkcjonariuszom policji oraz dwóm pracownikom cywilnym stanowiska kierowania Komendy Stołecznej Policji. Funkcjonariusze, za pieniądze, przekazywali firmom zajmującym się holowaniem pojazdów o wypadkach.
Fot. KG. Wszyscy oskarżeni, poza Robertem K..oraz Kamilem G., przyznali się do zarzucanych im przestępstw.

Jak informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński, do przekazywania informacji holownikom, z krótkimi przerwami, dochodziło w okresie od 2011 do kwietnia 2017 roku.

Piotr R. – inicjator i organizator procederu został oskarżony o 13 przestępstw, w tym cztery polegające na umożliwianiu innym pięciu oskarżonym popełniania przestępstw polegających na przekazywaniu informacji służbowych w zamian za korzyści majątkowe (zarzuty tzw. sprawstwa kierowniczego). Śledczy ustalili, że oskarżony przekazywał innym pracownikom Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji (SSK KSP) biorącym udział w przekazywaniu informacji swoje kontakty z pracownikami firm holowniczych, telefony komórkowe, na bieżąco instruował ich kiedy i na jakie numery telefonów przesyłać informacje, a także przekazywał im korzyści majątkowe pobierane od przedstawicieli firm holowniczych.

Pozostali funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni – Tomasz O., Andrzej B., Marcin B., Sylwester K., Grzegorz A zostali oskarżeni o popełnienie od jednego do czterech przestępstw. Z ustaleń śledztwa wynika, iż Ernest S., Michał H., Marcin S. oraz Kamil G. (zajmujący się holowaniem pojazdów) przekazali sześciu wskazanym wyżej osobom korzyści majątkowe w łącznej kwocie ponad 50 tys zł. Ponadto Dariusz C. – ekspert Sekcji Administrowania Systemu Wspomagania Dowodzenia Wydziału Dyżurnego Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji został oskarżony o dwa przestępstwa polegające na utrudnianiu śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Miał on dwa razy ujawnić Andrzejowi B. (późniejszemu oskarżonemu w sprawie) informację o prowadzeniu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa dotyczącego działalności osób i zdarzeń objętych tym postępowaniem.

Wszyscy oskarżeni, poza Robertem K. (oskarżonemu o udostępnienie służbowej radiostacji Piotrowi R.) oraz Kamilem G., przyznali się do zarzucanych im przestępstw i złożyli obszerne wyjaśniania, zgodne z ustaleniami śledztwa. Poszczególne przestępstwa są zagrożone są karami od trzech do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Warszawie

Facebooktwitterredditpinterest