Jest umowa na wykonanie koncepcji programowej rozbudowy krajowej „siódemki”! W najbliższy piątek Łomianki znów zablokują drogę

W czwartek, 25 stycznia została podpisana umowa na wykonanie koncepcji programowej rozbudowy drogi krajowej nr 7 na odcinku Płońsk-Czosnów. Tymczasem mieszkańcy Łomianek mają dość czekania na wydanie decyzji środowiskowej i w najbliższy piątek, 2 lutego znów zablokują trasę.
Fot. lomianki.pl. Droga krajowa nr 7 już po raz drugi zostanie zablokowana przez protestujących.

O tym, jak ważna jest rozbudowa drogi krajowej nr 7 na „warszawskim” odcinku, nie trzeba chyba przekonywać nikogo, kto musi tamtędy się poruszać. Ogromna ilość samochodów, wieczne korki, hałas i spaliny powodują, że również mieszkańcy Łomianek mają dość. Z tego powodu już po raz drugi zamierzają zablokować drogę. Stanie się to w najbliższy piątek, 2 lutego i to w popołudniowym szczycie, czyli o godzinie 17.00. Ruch będzie zablokowany na jednym z najbardziej newralgicznych przejść dla pieszych – w Burakowie przy ul. Przyłuskiego.

Pikieta odbędzie się pod hasłem „Czas apokalipsy”. Protestujący domagają się przywrócenia funduszy na budowę trasy S7 i przyspieszenia prac związanych z wydaniem decyzji środowiskowej. Jak podkreślają urzędnicy z łomiankowskiego ratusza, wylotówka z Warszawy w kierunku Gdańska jest jedną z dziesięciu najbardziej obciążonych dróg w Polsce. Dziennie, przez odcinek znajdujący się w Łomiankach, przejeżdża średnio 52 tys. samochodów, natomiast podczas wyjazdów na długie weekendy czy święta natężenie ruchu wzrasta nawet do 100 tys. pojazdów na dobę. Żeby dojechać do Warszawy w szczycie, trzeba poświęcić na to około dwóch godzin.

Zdaniem protestujących, jedynym rozwiązaniem, które rozładuje korki i zmniejszy ruch pojazdów przez Łomianki, jest budowa trasy S7 na skraju Puszczy Kampinoskiej w wariancie II. W ubiegłym miesiącu mieszkańcy przeprowadzili pikietę u zbiegu ul. Sierakowskiej i Kolejowej w Łomiankach. Teraz ma odbyć się kolejna blokada. Mało tego, organizatorzy zapowiedzieli, że pikiety będą odbywać się, co miesiąc aż do wakacji.

Na razie została podpisana umowa na wykonanie koncepcji programowej rozbudowy drogi krajowej nr 7 na odcinku Płońsk-Czosnów o długości 35 km. Według planów, trasa będzie miała dwie jezdnie po trzy pasy ruchu i będzie przebiegać przez powiat płoński (Płońsk, Załuski) i powiat nowodworski (Zakroczym, Nowy Dwór Mazowiecki, Czosnów). Na trasie znajdzie się kilka węzłów w miejscowościach: Poczernin, Przyborowice, Załuski, Ostrzykowizna, Modlin, Błonie.

Ogłoszenie przetargu na wykonawcę ma nastąpić w marcu przyszłego roku. Zakończenie realizacji jest planowane na lato 2023 roku. Szacunkowy koszt budowy to 1,7 mld zł.

Facebooktwitterredditpinterest