Nowe parkingi Park& Ride dla Żyrardowa, Jaktorowa, Michałowic, Nowego Dworu i Zielonki [MAPA]

W metropolii warszawskiej powstaną nowe parkingi. Samorządy dostaną na ten cel 23 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Fot. ThiloBecker/pixabay.com. Pasażerowie posiadający bilet komunikacji miejskiej lub lokalnego przewoźnika będą mogli korzystać z parkingów za darmo.

Według założeń urzędników, sieć parkingów w miastach i gminach metropolii posłuży mieszkańcom przedmieść w codziennych dojazdach do Warszawy, a także zachęci do podróżowania komunikacją zbiorową, gdyż głównym argumentem „za” wyborem konkretnych inwestycji było skoordynowanie ich z transportem miejskim. Nie bez znaczenia jest też to, każdy samochód mniej na ulicach miasta to mniej zanieczyszczeń i lepsze funkcjonowanie komunikacji publicznej.

W efekcie współpracy samorządu województwa mazowieckiego, Warszawy oraz podwarszawskich gmin w ramach drugiego konkursu wybrano do realizacji pięć projektów, dzięki którym zostanie poszerzona metropolitalna sieć parkingów „Parkuj i Jedź”. Nowe parkingi wybudowane zostaną w podwarszawskich miastach: Nowy Dwór Mazowiecki, Żyrardów, Zielonka oraz w gminach Michałowice i Jaktorów. Mieszkańcy będą mogli skorzystać w sumie z ośmiu parkingów z 961 miejscami dla samochodów oraz 335 dla rowerów.

– Nowoczesne parkingi „Parkuj i Jedź” w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą to bezpośrednia korzyść również dla stolicy – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta stolicy. – Stworzenie mieszkańcom możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodów na parkingach przy węzłach przesiadkowych transportu publicznego zmniejszy liczbę aut wjeżdżających do Warszawy – dodaje. Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący posiadający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika. Zakłada się, że parkingi „Parkuj i Jedź” zlokalizowane w podwarszawskich gminach będą jednolicie oznakowane. Wszystko po to, aby mieszkańcy w łatwy sposób odróżnili parkingi działające w systemie od „dzikich” lub działających na zasadzie komercyjnej.

To kolejny krok w budowaniu sieci parkingów ‘Parkuj i Jedź” w metropolii warszawskiej. W grudniu 2016 roku rozstrzygnięto pierwszy konkurs na budowę lub przebudowę 27 obiektów na 2697 miejsc parkingowych dla samochodów oraz 1133 dla dla rowerów. Z kilku z nich, m.in. w Jaktorowie, Radzyminie i Wołominie mieszkańcy mogą już korzystać.

Źródło: ZTM Warszawa

nowy-parking-zielonka-zyrardow-nowy-dwor-jaktorow-michalowice-2

Facebooktwitterredditpinterest