Stołeczny ratusz apeluje: zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym

W poniedziałek, 5 lutego stołeczny ratusz rusza z kampanią społeczną „Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym”. Podczas konferencji prasowej ukazano skalę problemu i skutki uchylania się rodziców od obowiązkowych szczepień dzieci.
Fot. dfuhlert/pixabay.com. Urzędnicy z warszawskiego ratusza podkreślają, że szczepieniom na różne choroby powinny podlegać nie tylko dzieci, ale także dorośli.

– O konieczności szczepień mówimy od lat, ale niestety problem ze świadomym ich unikaniem jest coraz większy – powiedział na konferencji prasowej Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy. – Warszawa niestety nie jest na najlepszej pozycji, ruch antyszczepionkowy ma związek z poziomem edukacji, dlatego poprzez edukację i takie kampanie chcemy odwrócić ten trend.

Według statystyk Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, liczba osób uchylających się od szczepień rośnie. W 2012 roku, w stolicy było ich 432, w 2017 – 2085 (dane z czerwca). Stołeczna kampania zwraca uwagę na dwie choroby – bardzo groźne i niestety ciągle obecne – krztusiec i odrę. Na tę pierwszą chorobę 2010 roku w Warszawie zachorowało 59 dzieci, a w 2016 r. – 359. Na odrę odpowiednio zero i troje dzieci. Obowiązkowe szczepionki przeciw tym chorobom całkowicie eliminują zagrożenie zachorowania.
Urzędnicy z warszawskiego ratusza podkreślają, że szczepieniom na różne choroby powinny podlegać nie tylko dzieci, ale także dorośli, bo dzięki temu nie stają się zagrożeniem dla tych osób, które szczepić się nie mogą np. dla zbyt małych niemowlaków. Problem ten podkreśliła prof. dr hab. Teresa Jackowska, konsultant krajowy pediatrii. – Przeciwko ruchom antyszczepionkowym powinni stanąć lekarze i pielęgniarki. Tylko dzięki edukacji możemy merytorycznie walczyć z tym trendem – podkreśliła Jackowska.

Dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Paweł Chęcński poinformował także o programach szczepionkowych organizowanych przez m.st. Warszawę. Warszawiacy, którzy ukończyli 65 rok życia, są zameldowani na stałe lub czasowo w stolicy oraz osoby rozliczające podatek dochodowy (PIT) w stołecznych urzędach skarbowych, mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Na ten cel miasto przeznaczyło ponad 2,3 mln zł. Dostępność programu jest bardzo duża – mieszkańcy mogą przyjść na szczepienie do 176 przychodni.

Szczepienia w domach opieki i noclegowniach
Warszawa od kilkunastu lat realizuje program skierowany do seniorów, ale również do pacjentów Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego oraz podopiecznych noclegowni i schronisk, czyli osób, u których do zainfekowania może dojść łatwo, a powikłania po zachorowaniu bywają groźne.

Szczepienia przeciw pnemokokom
W ramach programu zdrowotnego „Zdrowie, Mama i Ja” miasto prowadzi profilaktykę zakażeń pneumokokowych wśród dzieci od 24 do 36 miesiąca życia. Program jest realizowany od 2012 roku. Do tej pory zaszczepiono 23,3 tys. dzieci (średnio 4,1 tys. rocznie). Środki wydane na ten cel to 24,8 mln zł.

Kampania społeczna „Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym” trwa dwa tygodnie od 5 lutego. Spoty będą widoczne w komunikacji miejskiej oraz w mediach społecznościowych.

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest