Afrykański pomór świń wciąż niebezpieczny. Będą strzelać do dzików

Afrykański pomór świń wciąż zagraża dzikom i świniom na Mazowszu. Zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby ma odstrzał sanitarny, którego przeprowadzenie nakazał Powiatowy Lekarz Weterynarii. Do końca kwietnia, tylko na terenie Warszawy, zastrzelonych zostanie sto dzików.
Fot. Lasy Miejskie-Warszawa/um.warszawa.pl. Afrykański pomór świń wciąż zagraża dzikom i świniom na Mazowszu.

Afrykański pomór świń (ASF) jest szybko szerzącą się, zakaźną chorobą wirusową, na którą zapadają świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenia.

W celu minimalizacji ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się choroby Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie, w którym nakazał odstrzał 100 dzików z terenu Warszawy. Akcja zostanie przeprowadzona w okresie od końca marca do końca kwietnia. Zadanie powierzone zostanie pracownikom Lasów Miejskich-Warszawa, którzy posiadają duże doświadczenie w pracy ze zwierzyną dziko żyjącą oraz bardzo dobrze znają teren w którym się poruszają. Podobna akcja była prowadzona pod koniec 2017 roku, kiedy to wojewoda mazowiecki wydał dla m.st. Warszawy nakaz odstrzału 50 dzików, aby ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się chorób.

Dziki w Warszawie
Warszawa, ze względu na dogodne warunki życia dla zwierząt oraz obecność korytarza migracyjnego – jakim jest dolina Wisły – jest miastem w którym przybywa dziko bytujących zwierząt. Zwiększa się m.in. populacja dzików. Ssaki te, m.in. ze względu na działalność ludzi (niezabezpieczone kontenery na śmieci, dokarmianie), a także brak naturalnych wrogów przyzwyczaiły się do życia w mieście. Tylko w 2017 roku na terenie Warszawy odłowiono 744 dziki (o 121 więcej niż w 2016 r. – 623). Najwięcej schwytanych zostało w Wawrze – 201 sztuk, na Białołęce – 186, a także na Mokotowie i Ursynowie – po 127 sztuk.

Odłów jest prowadzony za pomocą specjalistycznych urządzeń – odłowni, które instalowane są w miejscach najczęstszego bytowania zwierząt. Obecnie w stolicy działa 46 tego typu urządzeń, na terenie dziewięciu dzielnic. W 2017 roku zakupiono dwie nowe odłownie dla dzików oraz jedną, mobilną z systemem monitoringu, do prowadzenia odłowu tych ssaków z miejsc dotychczas niedostępnych.

Źródło: um.warszawa.pl

Facebooktwitterredditpinterest